• Sirdaryo viloyati tumanlarida “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida qator tadbirlar o‘tkazildi
IT Park Sirdaryo viloyati filiali va Sirdaryo viloyati Xalq ta’limi boshqarmasi bilan hamkorlikda viloyatimizning barcha tuman va shaharlarida “Bir millilon dasturchi” loyihasi doirasida informatika fani o‘qituvchilari uchun o‘quv-seminarlari tashkil qilinmoqda.
Hozirgi kunga qadar Boyovut, Xovos, Sayxunobod, Sirdaryo va Guliston tumanlarida hamda Shirin, Yangiyer va Guliston shaharlarida o‘quv-seminarlari o‘tkazilib, mazkur seminarlarda 459 nafar informatika fani o‘qituvchilari malaka va ko‘nikmalari oshirildi.
O‘quv-seminarlarni tashkil qilishdan ko‘zlangan maqsad o‘quvchi yoshlarni ushbu loyihaga keng jalb qilish va kelajakda IT sohasidagi kadrlarni tayyorlashdan iboratdir.
Endilikda ushbu o‘quv -seminarlar kasb-hunar maktablari, kollejlar va texnikumlar hamda akademik litseylarda davom ettiriladi.

• В ряде районов Сырдарьинской области прошли мероприятия в рамках проекта «Один миллион программистов»
Сырдарьинским филиалом IT Park в сотрудничестве с Сырдарьинским областным управлением народного образования во всех городах и районах области проводятся учебные семинары с участием преподавателей информатики.
К настоящему времени семинары были проведены в Боевутском, Хавастском, Сайхунабадском, Сырдарьинском, Гулистанском районах, а также в городах Ширин, Янгиер и Гулистан. В них приняли участие 459 учителей информатики.
Основная цель проводимых мероприятий – широкое привлечение молодежи к участию в проекте и подготовка IT-специалистов.
Теперь эти семинары будут также проводиться для учащихся школ, колледжей, техникумов и академических лицеев.