• AKT vaziri Qo‘qon shahri IT-texnikumining ta’mirlash jarayoni bilan tanishdi
Bugungi kunda respublikamizning barcha hududlarida IT-texnikumlarni tashkil etish uchun qurilish-ta’mirlash ishlari olib borilmoqda. Shu sababdan, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov   Farg‘ona viloyati Qo‘qon shahrida ochilishi rejalashtirilayotgan yangi IT-texnikumning ta'mirlash va rekonstruksiya qilish jarayoni bilan yaqindan tanishdi.
IT-texnikumida amalga oshirilayotgan ishlarning umumiy hajmi ko'rsatilib, ushbu obyektning keyingi rejalari muhokama qilindi. Shu bilan birga, texnikum dizaynida  yetakchi IT korxonalarida aks etgan ranglar palitrasidan foydalanish bo'yicha o'z taklifini berdi.
Ta’kidlash lozim, joriy yil 1-oktabrdan boshlab barcha hududlarda 14 ta IT-texnikumlar faoliyatini yo‘lga qo‘yish, ushbu texnikumlarda dasturiy injiniring, axborot xavfsizligi, telekommunikatsiya kabi yo‘nalishlar bo‘yicha 8 mingga yaqin o‘quvchi tahsil olishi ko‘zda tutilgan.

• Министр ИКТ ознакомился с процессом реконструкции IT-техникума в Коканде
В настоящее время по всей республике ведется работа по строительству и реконструкции IT-техникумов. В связи с этим Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков непосредственно ознакомился с процессом реконструкции IT-техникума в городе Коканд Ферганской области.
В IT-техникуме был продемонстрирован общий объем работы, а также обсуждены дальнейшие планы. В дизайне здания техникума было выдвинуто предложение использовать цветовую палитру, применяемую в ведущих IT-компаниях.
Следует отметить, что начиная с 1 октября текущего года намечено наладить работу 14 IT-техникумов во всех регионах страны, привлечеь к обучению порядка 8 тысяч учащихся, преподавать в них предметы «Программный инжиниринг», «Информационная безопасность», «Телекоммуникации».