• Navoiy axborot texnologiyalari texnikumining bino va hududi yangi o‘quv yiliga hozirlanmoqda
Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 7 maydagi “Axborot-kommunnikatsiya texnologiyalari sohasida kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 288-sonli qaroriga asosan Navoiy axborot texnologiyalari texnikumi tashkil etildi. Bugungi kunda mazkur texnikumga 2021-2022 o‘quv yili uchun qabul jarayonlari davom ettirilmoqda. Shuningdek yangi o‘quv yili uchun binoni ta’mirlash ishlari amalga oshirilmoqda.
Mazkur binodagi ta’mirlash ishlari bilan yaqindan tanishish maqsadida hamda mavjud muammoli masalalarni joyiga chiqqan holda o‘rganish uchun Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Navoiy viloyati hududiy boshqarmasi rahbariyati texnikum binosini borib ko‘rdi. Ushbu texnikumda ta’mirlash ishlarida qatnashayotgan usta quruvchilar bilan qurilish ishlarining borishi haqida suhbatlashib, mazkur binoni qisqa muddatlar ichida sifatli ta’mirlagan holda foydalanishga topshirish muhimligi tushuntirildi. Shuningdek, texnikum binosining yon atroflarini obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish bo‘yicha tegishli mutasaddilarga zarur ko‘rsatmalar berildi.
Mazkur texnikumga 5 ta ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha 2021-2022 o‘quv yilida jami 570 nafar o‘quvchilar, shundan 330 nafari kunduzgi, 120 nafari sirqi va 120 nafari kechki ta’lim shaklida o‘qishga qabul qilinishi rejalashtirilgan.

• Идут подготовительные работы в здании и на территории IT-техникума в Навои
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 мая 2021 года №288 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки кадров в сфере информационно-коммуникационных технологий» был организован Навойиский техникум информационных технологий.
В настоящее время в данном учебном заведении идет прием на 2021-2022 учебный год. Ведутся работы по реконструкции здания.
С целью непосредственного ознакомления с процессом реконструкции и изучения проблемных вопросов на месте руководство территориального управления Министерства по Навоийской области посетило техникум. В ходе бесед со строителями было отмечено, что данное здание необходимо сдать в эксплуатацию в оперативные сроки и в соответствии с нормами качества. Были даны указания ответственным лицам по благоустройству и озеленению территории вокруг здания.
На учебу в техникуме запланировано принять в 2021-2022 учебном году 570 студентов, в том числе 330 – на дневное, 120 – на заочное и 120 – на вечернее обучение.