Optik tolali kabellar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “Global Optical Communication Uzbekistan” MChJ Qo‘shma korxonasiga 2019-yil oktabr oyida “O‘zbektelekom” AK va Janubiy Koreyaning “Global Optical Communication Co. Ltd.:” va Uni Asset Global Co. Ltd.” kompaniyalari bilan birgalikda asos solingan.
2020-yilda birinchi bosqichda “Global Optical Communication Uzbekistan” QKning “Jizzax” EIZdagi mavjud binosida Koreya, Yaponiya va Xitoy kompaniyalarining zamonaviy uskunalari o‘rnatilgan bo‘lib, tayyor mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda.
Bugungi kunda “Optik-tolali aloqa kabellari ishlab chiqarishni tashkil qilish” loyihasi “Global Optical Communication Uzbekistan” MChJ QK tomonidan 2 ta bosqichda amalga oshirilmoqda:
• “Global Optical Communication Uzbekistan” MChJ QKga “O‘zbektelekom” AKning ulushi sifatida kiritilgan “Jizzax” EIZ hududidagi 1,6 gektar maydon va undagi ishlab chiqarish bino-inshootlarida uskunalar keltirildi va o‘rnatildi. O‘rnatilgan uskunalar yiliga import o‘rnini bosuvchi 20 ming kilometr optik-tolali aloqa kabeli ishlab chiqarish boshlangan edi.
• Erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari Ma’muriy kengashining 2020-yil 25-yanvardagi Qaroriga ko‘ra, “Jizzax” EIZ hududidan belgilangan tartibda qo‘shimcha 4,5 ga yer maydoni ajratilgan. Ushbu maydonda import o‘rnini bosuvchi 30 ming kilometr optik tolali aloqa kabeli chiqarish quvvatiga ega kompleks qurilib ishga tushirildi.
Bugunga kelib “Global Optical Communication Uzbekistan” MChJ QK tomonidan 50 ming kilometr optik-tolali aloqa kabeli ishlab chiqarilmoqda.
“GOC-UZ” yangi ishlab chiqarish korxonasi nafaqat O‘zbekiston telekommunikatsiya infratuzilmasini avvallari xorijiy valyutaga sotib olingan mahsulotlar bilan ta’minlash masalalarini hal etibgina qolmay, balki yuzdan ortiq nafargacha kishilarni, shu jumladan, Jizzax shahridagi kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarini ham ish bilan ta’minlaydi.
O‘zbekistonning raqamli iqtisodiyotini rivojlantirish uchun zamonaviy yuqori tezlikdagi va ishonchli telekommunikatsiya tarmog‘i zarur. Bugungi kunda O‘zbekiston mis aloqa liniyalaridan optik tolali aloqa liniyalariga faol tarzda o‘tmoqda va bu telekommunikatsiya tarmoqlarining ishonchliligi va tezkorligini ta’minlash barobarida sifatini ham oshiradi.

• Министр ИКТ ознакомился с деятельностью ООО «Global Optical Communication Uzbekistan»
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков в ходе рабочей поездки по Джизакской области ознакомился с деятельностью СП ООО «Global Optical Communication Uzbekistan», расположенного в свободной экономической зоне «Джизак» и специализирующегося на производстве оптоволоконной продукции.
Совместное предприятие «Global Optical Communication Uzbekistan», специализирующееся на производстве волоконно-оптических кабелей связи, было создано в октябре 2019 года  АК «O‘zbektelekom» совместно с южнокорейскими компаниями «Global Оptical Communication Co. Ltd. » и «Uni Asset Global Co. Ltd.».
На первом этапе в 2020 году здание СП Global Optical Communication Uzbekistan в свободной экономической зоне «Джизак» оснащено современным оборудованием от корейских, японских и китайских компаний с производством готовой продукции.
В настоящее время в два этапа реализуется проект по организации производства оптоволоконных кабелей со стороны ООО «Global Optical Communication Uzbekistan»:
• в рамках вклада в предприятие со стороны АК «O‘zbektelekom» в предприятие ООО «Global Optical Communication Uzbekistan» на 1,6 гектара площади и производственных сооружениях доставлено и установлено оборудование. Производственная мощность оборудования позволяет производить до 20 тысяч километров оптоволоконных кабелей в качестве импортозамещаемой продукции. Налажено производство, продукция доставляется до потребителей.
• В соответствии с решением Административного совета свободных экономических зон и малых промышленных зон от 25 января 2020 года на территории СЭЗ «Джизак» в установленном порядке выделена дополнительная площадь в 4,5 гектара. На ней был возведен и введен в строй производственный комплекс с мощностью в 30 тысяч километров оптовоколонных кабелей в качестве импортозамещаемой продукции.
В настоящее время ООО «Global Optical Communication Uzbekistan» производит до 50 тысяч километров оптоволоконных кабелей в год.
Новое производственное предприятие «GOC-UZ» не только решает вопросы обеспечения телекоммуникационной инфраструктуры Узбекистана продукцией, которая раньше закупалась за иностранную валюту, но и обеспечит рабочими местами более ста человек, в том числе из числа выпускников профессиональных колледжей города Джизака.
Развитие цифровой экономики Узбекистана требует современной высокоскоростной и надежной телекоммуникационной сети. Сегодня Узбекистан активно переходит от медных к волоконно-оптическим линиям связи, что не только обеспечивает надежность и скорость телекоммуникационных сетей, но и улучшает их качество.