Shuningdek, IT operator — hamshiralar hamda boshqa sog‘liqni saqlash tizimi xodimlarining kompyuter savodxonligini oshirish maqsadida ularni tuman (shahar) IT markazlarida bepul o‘qitish mashg‘ulotlarini tashkil etish vazifalari qo‘yildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining yuqoridagi qarorida belgilangan vazifalarni ijrosini ta’minlash maqsadida Xorazm viloyatining hududilarida faoliyat yuritayotgan Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlarida sog‘liqni saqlash sohasi hodimlarini axborot texnologiyalari sohasida malakasini oshirish yo‘lga qo‘yildi.
Ushbu o‘quv kurslarining dastlabki bosiqichida 113 nafar IT operator – hamshiralar, 700  nafardan ortiq oilaviy shifokorlar, 130 nafar tibbiy ro‘yxatchi xodimlar jami 1000 nafarga yaqin tibbiyot xodimlari o‘qitilishi rejalashtirilgan.

• В Хорезмской области работники здравоохранения повышают свою квалификацию в сфере ИКТ
Также поставлена задача по организации бесплатных курсов по повышению компьютерной грамотности IT-операторов – медсестер и других работников сферы здравоохранения в районных (городских) IT-центрах.
С целью исполнения определенных в постановлении задач в Учебных центрах цифровых технологий в регионах Хорезмской области налажено повышение квалификации работников сфере здравоохранения.
На первоначальном этапе запланировано обучить порядка тысячи работников здравоохранения — 113 IT-операторов – медсестер, более 700 семейных врачей, 130 работников регистратуры.
Обучение медицинских работников информационно-коммуникационным технологиям в дальнейшем заложит фундамент по эффективной цифровизации самой сферы здравоохранения.