• Samarqand viloyati Payariq tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi o‘z faoliyatini boshladi
Samarqand viloyatining Payariq tumanida navbatdagi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi, Payariq tumani hokimligi, vazirlik tizimidagi viloyat korxona va tashkilotlarining viloyat bo`linmalari rahbarlari, tuman faollari va yoshlar ishtirok etdilar.
Ushbu Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi viloyatdagi o‘n uchinchi o‘quv markazi bo‘lib, kerakli zamonaviy kompyuter jihozlari bilan ta’minlangan.
Markazda zamonaviy raqamli texnologiyalar, elektron tijorat, dasturlash asoslari, robototexnika bo‘yicha yoshlarni o‘rgatuvchi o‘quv kurslari uchun kompyuter va robototexnika sinflari tashkil etilib faoliyat ko‘rsatmoqda.
Ta’kidlash lozim, bugunga qadar Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan Samarqand viloyatining 12 ta shahar va tumanlarida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etilgan.

• В Пайарыкском районе Самаркандской области начал свою работу Учебный центр цифровых технологий
В Пайарыкском районе Самаркандской области прошла церемония открытия очередного Учебного центра цифровых технологий.
В мероприятии приняли участие руководители территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Самаркандской области, хокимията Пайарыкского района, областных подразделений подведомственных предприятий и организаций, активисты района и местная молодежь.
В учебном центре созданы организованы аудитории для обучения молодежи цифровым технологиям, электронной коммерции, основам программирования, робототехнике.
Следует отметить, что Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций было организовано двенадцать Учебных центров цифровых технологий в Самаркандской области. Данный Учебный центр цифровых технологий стал тринадцатым по счету учебным центром, открытым в регионе и оснащенным современной компьютерной техникой.