• O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi jamoasi ustoz va murrabiylarni 1-oktabr - O‘qituvchi va murabbiylar kuni bilan tabriklaydi
Muhtaram ustoz va murabbiylar!
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi jamoasi Siz azizlarni, sizlarning timsolingizda ustoz degan sharafli nomni ulug‘lab kelayotgan yurtimizdagi barcha insonlarni umumxalq bayrami 1-oktabr – O‘qituvchi va murabbiylar kuni bilan samimiy muborakbod etadi.
Ustoz, o‘qituvchi, murabbiy - bu so‘zlar zamiriga nazar solsak, o‘z hayotini ta’lim-tarbiyaga baxshida etgan fidoyi inson, ibrat namunasi, yuksak insoniy fazilatlar timsoli, ziyo tarqatuvchi, adolat va haqiqat mezoni, mehr va odamiylik o‘chog‘i, o‘z sohasining zukko bilimdoni bo‘lgan sizlar kabi mo‘tabar zotlar ko‘z oldimizga keladi.
Xalqimizning azaliy qadriyatlaridan biri - ustozlarga hurmat va ehtirom ko‘rsatish, ularni ulug‘lashdir. Bugun mamlakatimizda o‘qituvchilar mehnatini rag‘batlantirish jahonning ko‘plab davlatlari tomonidan yuksak e’tirof etilmoqda. Mazkur sana arafasida ustozlik kasbida halol va samarali ish olib borayotgan ilg‘or pedagoglarning yuksak mukofotlar bilan taqdirlanishri buning amaldagi isbotidir.
Buyuk shoir Alisher Navoiy ta’kidlaganidek, dunyoning bor boylik va xazinasi bilan ham sizlarning oliyjanob mehnatingiz haqini ado etib bo‘lmaydi. Har bir jajji bolani o‘z farzandidek ardoqlab, yosh avlod tarbiyasi uchun ko‘z nuri, qalb qo‘ri, butun borlig‘ini baxsh etadigan, ertangi kunimizning hal qiluvchi kuchi bo‘lgan ming-minglab farzandlarimiz kamoli uchun javobgar o‘qituvchi va murabbiylar fidoyi kasb egalaridir.
Bugungi kunda Raqamli texnologiyalarni mamlakatimizda keng joriy qilishda eng muhim masala – bu sohada yuqori malakali kadrlarlarni tayyorlash hisoblanadi. Shu bilan birga, yoshlarimizning ham “IT” yo‘nalishida ta’lim olishga qiziqishi keskin oshib bormoqda.
Ta’kidlash lozim, hozirgi vaqtda republikamizda 100 dan ortiq tayanch IT-maktab, 151 ta Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi, 14 ta IT-texnikumlar, oliy ta’lim muassasalari qoshidagi 6 ta akademik litsey faoliyati yo‘lga qo‘yilgan. Bundan tashqari, Toshkent shahridagi Inha universiteti, Amiti universiteti hamda Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning 6 ta hududiy filiallarida professor-o‘qituvchilar tomonidan malakali, oliy ma’lumotli kadrlar tayyorlanmoqda. Ular axborot texnologiyalari sohasida daqiqa sayin sodir bo‘layotgan yangiliklar va o‘zgarishlardan o‘quvchi-talabalarni xabardor qilib, ijtimoiy-ma’naviy muhitni yaxshilash, sohaga bo‘lgan qiziqishini oshirish va yangi loyihalar ustida ishlashlari uchun o‘z mehnatlarini ayamay fidoyilik ko‘rsatmoqdalar.
Aziz ustozlar! Sizning Yangi O‘zbekistonni barpo etish, jonajon Vatanimizni yanada taraqqiy ettirishga qaratilgan og‘ir va mashaqqatli, shu bilan birga, g‘oyat sharafli mehnatingizni barchamiz ko‘rib turibmiz. Va bu vazifani mas’uliyat bilan ado etib kelayotgan Siz kabi fidoyi insonlar – kelajak bunyodkorlariga har qancha tahsin va tasannolar aytsak, arziydi.
Sizlarni O‘qituvchi va murabbiylar kuni bilan yana bir bor tabriklagan holda, barchangizga sihat-salomatlik, baxt va omad, xonadonlaringizga tinchlik-xotirjamlik, fayzu baraka tilaymiz!

• Коллектив Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан поздравляет преподавателей и наставников с 1 октября — Днем учителей и наставников
Уважаемые учителя и наставники!
Коллектив Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан вас и в вашем лице всех, кто своим трудом прославляет самую благородную в мире профессию, поздравляет с общенародным праздником 1 октября — Днем учителей и наставников.
Наставник, учитель, воспитатель — сколько сути и значения в этих словах. Произнося их, мы представляем вас — самоотверженных личностей, посвятивших свою жизнь образованию и воспитанию, олицетворяющих собой назидательный пример и высокие человеческие качества, носителей знаний, образцов правды и справедливости, светочей мира и гуманизма, блестящих знатоков своего дела.
Издревле одной из главных ценностей нашего народа является уважение и почитание наставников. Проводимая сегодня в нашей стране работа по стимулированию труда учителей высоко оценивается во многих странах мира. Практическим воплощением этих свершений является вручение накануне знаменательной даты высоких наград передовым учителям и наставникам за их благородный и плодотворный труд.
Говоря словами нашего великого поэта и мыслителя Алишера Навои, сокровищ всего мира не хватит, чтобы сполна расплатиться за ваш благородный труд. Действительно, наши учителя и наставники проявляют настоящую самоотверженность, заботясь о каждом ребенке как о своем собственном, полностью посвятив себя воспитанию молодого поколения.
Сегодня главная и актуальная задача в рамках широкого внедрения цифровых технологий — подготовка высококвалифицированных кадров в этой сфере. День ото дня растет интерес среди молодежи к информационно-коммуникационным технологиям.
Следует отметить, что в настоящее время в республике осуществляют свою деятельность более ста базовых специализированных IT-школ, 151 Учебный центр цифровых технологий, 14 IT-техникумов, 6 академических лицеев при высших учебных заведениях. Помимо этого, профессорско-преподавательский состав Университета Инха в Ташкенте, Университета Амити в Ташкенте, Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и его шести территориальных филиалов готовят высокообразованные квалифицированные IT-кадры. Все они самоотверженно трудятся, не жалея времени и сил, для улучшения условий и социально-духовной среды среди молодежи, повышения интереса у учащихся к сфере ИКТ, работают над новыми проектами, передают студентам знания о последних новшествах и изменениях в сфере ИКТ.
Дорогие наставники! Мы все являемся свидетелями вашей нелегкого и вместе с этим почетного и благородного труда. И вы, созидатели будущего, с честью и ответственностью выполняющие эту важнейшую задачу, несомненно, заслуживаете самого высокого признания.
Поздравляем вас с праздником 1 октября – Днем учителей и наставников. Желаем вам крепкого здоровья, счастья и удачи, мира, спокойствия и процветания в вашей семье!