• Qoraqalpog‘iston Respublikasi Nukus tumanida navbatdagi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi o‘z ishini boshladi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Nukus tumanida o‘n oltinchi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ochilish marosimida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar kengashi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy boshqarmasi, Nukus tumani hokimligi, IT Park Qoraqalpog‘iston Respublikasi filiali rahbar va xodimlari hamda tuman faollari, umumta’lim maktablari o‘qituvchi va o‘quvchilari ishtirok etdi.
Shinam xonalarga ega bo‘lgan yangi markaz, zamonaviy kompyuter jihozlari, yuqori tezlikda internet tarmog‘i bilan ta’minlangan. Bu yerda tuman yoshlari uchun raqamli texnologiyalar, dasturlash asoslari, robototexnika bo‘yicha o‘quv kurslari tashkil qilinadi.
Shuningdek, markazda ushbu tuman korxona va tashkilotlari hamda mahalliy davlat hokimiyati organi xodimlarining axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bo‘yicha malakasini oshirish yuzasidan chora-tadbirlar amalga oshirilishi rejalashtirilmoqda.

• В Нукусском районе Республики Каракалпакстан открылся очередной Учебный центр цифровых технологий
В Нукусском районе Республики Каракалпакстан состоялась церемония открытия шестнадцатого по счету в регионе Учебного центра цифровых технологий.
В церемонии открытия приняли участие руководители и сотрудники Совета министров Республики Каракалпакстан, территориального управления Министерства по развитию информационных и коммуникационных технологий по Республике Каракалпакстан, хокимията Нукусского района, филиала IT Park в Республике Каракалпакстан, а также активисты района, преподаватели и ученики местных школ.
Просторные, светлые аудитории учебного центра оснащены современным компьютерным оборудованием и высокоскоростным интернетом. Здесь будут организованы учебные курсы для местной молодежи по направлениям цифровых технологий, основы программирования, робототехники.
Также в учебном центре запланировано реализовать мероприятия, направленные на повышение квалификации сотрудников местных предприятий, организаций, а также местных органов исполнительной власти в сфере ИКТ.