• Navoiy viloyatida “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida o‘quv seminarlari o‘tkazilmoqda
“Bir million dasturchi”  loyihasining yoshlar orasidagi targ‘iboti yuzasidan  Navoiy viloyatining Uchquduq tumani, Navoiy shahar, Karmana tumani, Zarafshon shahar hamda Xatirchi tumanlarida  o‘quv seminarlari bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida Raqamli texnologiyalar o’quv markazi xodimlari tomonidan o'quvchilarga o’quv markazida tashkil etilgan o'quv kurslari haqida va "Bir million dasturchi" loyihasi bo'yicha batafsil ma'lumotlar berib o'tildi.
Tadbirni o‘tkazishdan asosiy maqsad yoshlarni IT sohasiga jalb qilish va ularni kelajakda internet tarmog‘ida o’z malakasi orqali o‘zini band qilishi va moliyaviy ta’minlashi mumkinligi ya’ni frilanserlik faoliyatini yo‘lga qo‘yishiga ko‘maklashishdir. Shuningdek, Karmana tumanida “Bir million dasturchi” loyihasidan ro’yxatdan o’tganlar soni 12 905 nafarni tashkil etmoqda.
Shu bilan bir qatorda, tashrif davomida IT Park va Mehribonlik uyi o'rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi. Memorandumning asosiy maqsadi "Mehribonlik uyi" tarbiyalanuvchilarini kompyuter savodxonligi, web dasturlash va robototexnika yo'nalishlarida bepul ta'lim berishga qaratilgan.

• В Навоийской области в рамках проекта «Один миллион программистов» прошли учебные семинары
В ходе информационно-агитационных работ в рамках проекта «Один миллион программистов» в Учкудукском, Карманинском, Хатырчинском районах и городах Навои и Зарафшан прошли учебные семинары.
В ходе встречи работниками Учебного центра цифровых технологий ученикам была дана информация об учебных курсах в IT-центрах, а также о проекте «Один миллион программистов».
Основная цель мероприятия ­– привлечение молодежи к ИКТ и повысить среди них занятость путем привлечения к интернет-технологиям, поддержка фрилансерской деятельности. Также, в Карманинском районе количество прошедших регистрацию на платформе «Один миллион программистов» составило 12 905 человек.
Также в рамках визита был заключен меморандум между IT Park и Домом милосердия. Основная цель данного меморандума ­­– бесплатное обучение воспитанников Дома милосердия основам компьютерной грамотности, веб-программированию и робототехнике.