Joriy yilning 23-24 sentabr kunlarАloqa sohasidagi mintaqaviy hamdoʼstlik (АSMH) tashkiloti koʼmagida Xalqaro elektraloqa ittifoqi (XEI) tomonidan tashkil etilgan seminar-praktikum onlayn tarzda bo'lib o'tdi.
Unda XEI radioaloqa Byurosi direktori - Mario Manevich, Xalqaro elektraloqa ittifoqining MDH mintaqasi boʼyicha mintaqaviy boʼlimi rahbariyati, XEIning yer usti va kosmik xizmatlari Departamentlari boshliqlari, Radiochastota spektri va sunʼiy yoʼldosh orbitalaridan foydalanishni tartibga solish boʼyicha АSMH komissiyasi raislari va АSMHning RА-23/BRK-23ga tayyorgarlik ko’rish bo’yicha Ishchi guruhi vakillari, Radio ilmiy-tadqiqot instituti (RF-RITI) mutaxassislari, shuningdek, АSMHga aʼzo davlatlar aloqa maʼmuriyatlari mutaxassislari ishtirok etyaptilar. Seminarda Oʼzbekiston Аloqa maʼmuriyatidan Vazirlikning Radiochastota spektridan foydalanishni tartibga solish bo’limi, “EMMM” DUK va “UNICON.UZ” DUK mutaxassislari ishtiroki etishdi.
Seminar doirasida yer usti radioaloqa tizimlarining RChSdan foydalanishi, yer usti va kosmik xizmatlarning chastotalardan birgalikda foydalanish prinsiplari, “Jeneva-84” rejasini optimallashtirish kabi dolzarb masalalarni koʼrib chiqildi.
Seminar-praktikumda alohida eʼtibor 174-230 MHz va 470-862 MHz chastota polosalarida raqamli eshittirish stantsiyalarining muvofiqligi va muvofiqligini baholash, dasturiy taʼminot va kosmik xizmatlar uchun maʼlumotlar bazasi, dasturiy taʼminot va maʼlumotlar almashish koʼnikmalariga, BRK-19 qarorlariga muvofiq, 87,5-108 MHz chastota diapazonida yangi kanallarni qidirish, kosmik xizmatlar uchun dasturiy taʼminot va maʼlumotlar bazasi, rejasiz va rejalashtirilgan chastota diapazonida ishlaydigan sunʼiy yoʼldosh xizmatlari uchun Radioaloqa byurosi tomonidan ishlab chiqilgan dasturiy maxsulotlarni takomillashtirishga qaratiladi.
Taʼkidlash joizki, seminarda Vazirlikning Radiochastota spektridan foydalanishni tartibga solish bo’limi boshligʼi D. Dusmatovning “Oʼzbekiston Respublikasida radiochastota spektridan foydalanishni boshqarishni tashkil etish” mavzusida maʼruzasi bilan ishtirok etdi.

• Специалисты Министерства ИКТ приняли участие в региональном семинаре-практикуме
23-24 сентября текущего года в режиме онлайн прошел семинар-практикум, организованный Международным союзом электросвязи (МСЭ) при содействии Регионального содружества в области связи (РСС).
Участие в нем приняли директор Бюро радиосвязи МСЭ – Марио Маневич, руководство Регионального отделения Международного Союза электросвязи (МСЭ) для региона СНГ, руководители Департаментов наземных и космических служб МСЭ, председатели комиссии РСС по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит и рабочей группы РСС АР/ВКР-23, специалисты научно-исследовательского института радио (НИИР-РФ), а также специалисты Администраций связи (АС) – стран участниц РСС. От Администрации связи Узбекистана в семинаре принимают участие эксперты и специалисты ОРИРЧС Мининфоком, ГУП «ЦЭМС» и ГУП «UNICON.UZ».
Программой семинара предусмотрен обзор деятельности МСЭ в регионе СНГ, в т ч. общие сведения, базовые документы, информация о взаимодействии АС РСС на ВКР-19 и реализации общих предложений АС РСС на ВКР-2019, представлены основные результаты Ассамблеи радиосвязи (АР/ВКР-2019), информация о деятельности Радиорегламентарного комитета, реализации решений ВКР-19 для наземных служб в БР.
В рамках семинара были рассмотрены такие актуальные вопросы, как использование РЧС наземными системами радиосвязи, принципы совместного использования частот наземными и космическими службами, вопросы оптимизации Плана «Женева-84» и другие.
Особое внимание на семинаре-практикуме уделено программному обеспечению и навыкам работы с ним для оценки соответствия и совместимости между цифровыми вещательными станциями в полосах частот 174-230 МГц и 470-862 МГц, поиска новых каналов в полосе частот 87,5-108 МГц, программному обеспечению и базе данных для космических служб, совершенствованию программного обеспечения БР в части спутниковых служб, работающих в неплановых и плановых полосах частот, в соответствии с решениями ВКР-19.
Необходимо отметить, что в семинаре также с докладом выступил начальник Отдел регулирования использования радиочастотного спектра Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Д. Дусматов на тему об организации управления использованием радиочастотного спектра в Республике Узбекистан.