Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev joriy yilning 10-sentabr kuni IT sohasida kadrlar tayyorlash  bo‘yicha videoselektor yig‘ilishini o‘tkazgan edi. Unda bir qator topshiriqlar berilgandi.  Unga ko‘ra, joriy yil 1-oktabrdan boshlab barcha hududlarda 14 ta IT-texnikumlar faoliyatini yo‘lga qo‘yish kerakligi ta’kidlangandi. Tashkil etilishi kutilayotgan bu texnikumlarda dasturiy injiniring, axborot xavfsizligi telekommunikatsiya kabi yo‘nalishlar bo‘yicha 8 mingga yaqin o‘quvchi tahsil olishi ko‘zda tutilgan.
Bugungi kunda texnikumlarni tashkil etish uchun joylarda qurilish ta’mirlash ishlari olib borilmoqda.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqovning Qoraqalpog‘iston Respublikasiga Nukus shahrida ochilishi rejalashtirilayotgan yangi IT texnikumning tayyorgarlik jarayoni bilan yaqindan tanishdi.
Uchrashuv davomida vazir Nukus IT texnikumini 2021-2022 o'quv yiliga tayyorlash bo'yicha olib borilayatgan joriy ta'mirlash ishlarining oxirgi jarayoni bilan tanishdi. Bajarilgan ishlarning umumiy hajmi ko'rsatilib, ushbu obyektning keyingi rejalari muhokama qilindi. Vazir texnikumning bo'lajak dizayni bilan tanishib, O'zbekistonning yetakchi IT korxonalarida aks etgan ranglar palitrasidan foydalanish bo'yicha o'z taklifini berdi. Shu bilan birga, "O'zbektelekom" AKning mahalliy filialiga, ushbu obyektning ta'mirlash ishlariga ko'maklashish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.
Ushbu IT-texnikum qurilish ishlarining tugatilishi joriy yilning 25-sentabr kuniga rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, AKT vaziri Sh. Sodiqov TATU Nukus filiali binolaridan biriga tashrif buyurib, talabalarga yotoqxona tashkil etish uchun binolardan birini kapital ta'mirlash bo'yicha ko'rsatma berdi.
Shuningdek, TATU filiali binolarining holati bo'yicha tanqidiy tahlil o'tkazib, mavjud kamchiliklarni tezda bartaraf etish bo'yicha tegishli ko'rsatmalar berdi.

• Министр ИКТ ознакомился с процессом реконструкции здания IT-техникума в городе Нукус
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 10 сентября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам подготовки квалифицированных кадров в области информационных технологий и системной работы с одаренной молодежью. В соответствии с ним, начиная с 1 октября этого года во всех регионах откроется 14 IT-техникумов. В них около 8 тысяч юношей и девушек будут обучаться по таким направлениям, как программный инжиниринг, информационная безопасность и телекоммуникации.
В настоящее время с целью организации работы техникумов на местах осуществляются строительно-ремонтные работы. В настоящее время порядка семи техникумов готовы начать свою работу в Джизакской, Наманганской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Хорезмской, Ташкентской областях, а также в городе Ташкенте.
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков непосредственно ознакомился с подготовительной работой в IT-техникуме в городе Нукус Республики Каракалпакстан.
В ходе встречи Министр ознакомился с текущими ремонтными работами, проводимыми в рамках подготовки к 2021-2022 учебному году. Была представлена текущая картина работ, а также обсуждены дальнейшие планы по объекту. Министр ознакомился с будущим дизайном техникума и выдвинул предложение по использованию цветовых палитр, используемых в ведущих IT-компаниях. Вместе с этим, даны указания местному филиалу АК «O'zbektelekom» по оказанию поддержки в рамках реконструкции данного объекта.
Ремонтные работы в IT-техникуме намечается завершить к 25 сентября.
Помимо этого, Министр ИКТ также посетил одно из зданий филиала Ташкентского университета информационных технологий в Нукусе, дал указания по капитальному ремонту одного из зданий с целью организации общежития для студентов.
Также была проведена критическая оценка состояния зданий филиала ТУИТ в Нукусе, даны указания по оперативному устранению недочетов.