• Qoraqalpog‘iston Respublikasi Qorao‘zak tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi o‘z faoliyatini boshladi
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev raisligida joriy yilning 10-sentabr kuni IT sohasida kadrlar tayyorlash   bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilib, bir qator topshiriqlar berilgan edi.
Xususan, aholi va yoshlarni AKT sohasiga keng jalb qilish maqsadida respublika bo‘ylab Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlarini tashkil etish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida ham aytib o‘tildi. Ta’kidlash lozimki, hozirda 151 ta raqamli texnologiyalar o‘quv markazi faoliyat yuritib, ularda joriy yilda 27 mingdan ortiq tinglovchilar o‘qitildi. Ushbu markazlar faoliyatini kengaytirish, davlat-xususiy sheriklik asosida yana shunday o‘quv maskanlarini  tashkil etish maqsadida samarali ishlar olib borilmoqda.
Unga asosan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Qorao'zak tumanida navbatdagi Raqamli texnologiyalar  o‘quv markazining ochilish marosimi bo'lib o'tdi.
Ushbu marosimda O'zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov ishtirok etdi.
Yangi o'quv markazida yoshlarimiz mobil va veb dasturlash, mobil robototexnika, kibersport, IT-English sohalarini o'rganish imkoniyatiga ega.
Tadbir doirasida mehmonlar va o'quvchi-yoshlar IT markazining yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishishdi.

• В Караузякском районе Республики Каракалпакстан начал свою работу Учебный центр цифровых технологий
Под председательством Президента Ш. Мирзиёева 10 сентября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам подготовки квалифицированных кадров в сфере информационных технологий и организации системной работы с одаренной молодежью.
Так, в рамках широкого привлечения населения и молодежи в сферу ИКТ рассмотрены меры по организации Учебных центров цифровых технологий по всей республике. Следует отметить, что в настоящее время действует 151 центр обучения цифровым технологиям, в которых в этом году обучились более 27 тысяч слушателей. Указано на важность расширения деятельности этих центров, создания таких учебных заведений на основе государственно-частного партнерства.
В соответствии с этим, в Караузякском районе Республики Каракалпакстан прошла церемония открытия Учебного центра цифровых технологий.
В новом учебном центре молодежь имеет возможность обучаться мобильному и веб-программированию, мобильной робототехнике, киберспорту, а также IT-English.