Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017 yil 25 yanvarda qabul qilingan “O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish to‘g‘risida”gi qaroriga ko‘ra, har yili 2 sentyabr Islom Karimov xotirasi kuni sifatida, bu ulug‘ insonni yod etish, hayoti va faoliyatini o‘rganish bilan bog‘liq tadbirlar o‘tkazilishi an’anaga aylangan.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi jamoasi 2-sentabr kuni Islom Karimov nomidagi ilmiy-maʼrifiy yodgorlik majmuasiga tashrif buyurib, Birinchi Prezidentimiz haykali poyiga gul qoʻyishdi va uning yorqin xotirasiga hurmat bajo keltirdi. Bu kuni Islom Karimovning hayoti va serqirra faoliyatini yod etish yaxshi anʼanaga aylangan.

• Коллектив Министерства ИКТ возложил цветы к памятнику Первому Президенту Исламу Каримову
Согласно Постановлению Президента Шавката Мирзиёева от 25 января 2017 года «Об увековечивании памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова» ежегодно 2 сентября по доброй традиции проводятся различные мероприятия, связанные с почитанием памяти этого великого человека, изучением его жизнедеятельности.
В связи с этим 2 сентября коллектив Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан посетил Мемориальный комплекс Ислама Каримова, возложил цветы к памятнику Первому Президенту и почтил его память.  В этот день мы вспоминаем жизнь и многогранную деятельность Ислама Каримова.