• O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Mustaqilligimizning 30 yilligi bilan samimiy muborakbod etadi
Har qanday millat va xalq uchun eng muqaddas qadriyat, bu shubhasiz, mustaqillikdir, ammo hurriyatga hech qaysi millat osonlik bilan erishgan emas. Barchamizga ma’lumki, Vatanimiz ozodlikka erishganiga, o‘z taqdirini o‘zi belgilash huquqini qo‘lga kiritganiga 30 yil to‘ldi.
O‘tgan yillar davomida mustaqilligimiz har tomonlama mustahkamlanib bordi, zamonaviy armiya va xavfsizlik tuzilmalari shakllantirildi, yurtimiz xalqaro maydonda ham o‘z o‘rniga, o‘z so‘ziga ega bo‘la oldi. Shu bilan birga, xalqimiz dunyoqarashida mustaqillik tuyg‘usi, erk hissi chuqur ildiz otib, yangi avlod, ya’ni istiqlol farzandlari yetishib chiqdi.
Bugungi kunda Vatanimizning kelajagi va taqdirini o‘z qo‘liga olishga qodir, hayotga yangicha qaraydigan ming-minglab yoshlarimiz biz uchun, kelajagimiz uchun tog‘dek tayanch bo‘lib, mamlakatimizda olib borilayotgan barcha islohotlarning tashabbuskori va ijrochisi bo'lib maydonga chiqmoqda. Bu esa, qisqa davrda tez va barqaror sur'atlar bilan taraqqiy etib borayotgan, jahon hamjamiyatida munosib o‘rin egallayotgan hamda qudratli davlatga aylanib borayotgan yurtimiz farovonligi va osmonimiz musaffoligi uchun muhimdir. Shu sababli 30 yilligi nishonlanayotgan hur, ozod va obod ona Vatanimiz mustaqilligining qadriga yetib yashashimiz darkor.
Mustaqillik ayyomi arafasida Prezidentimizning e’tibori va e’tirofi AKT sohasining yuqori darajada yuksalishi hamda ravnaqi yo‘lida faoliyat yuritayotgan xodimlarining xursandchiligi ikki hissa ko‘proq bo‘lishiga sababchi bo‘ldi. Chunki O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmonlari bilan taqdirlangan yurtdoshlarimiz orasida sohamiz vakillarining bor edi.
Ma’lumki, bugun sohada jami 35 mingdan ortiq rahbar va xodim faoliyat ko‘rsatib kelmoqda. Har bir inson o‘z mehnatining samarasini, ijobiy natijasini ko‘rishni, buning uchun qaysidir darajada rag‘batlantirish olishni istaydi.
Vazirlik tizimida faoliyat yuritayotgan kompaniya va jamiyatlar, korxona va tashkilotlar, shuningdek, sohadagi xorijiy va xususiy korxonalar rahbar-xodimlari va mutaxassislarining 11 nafari Prezidentimizning yuksak e’tirofiga munosib ko‘rildi va ularga davlat mukofotlari berildi. Shuningdek, mamlakatimizni har tomonlama taraqqiy ettirish, uning jahon miqyosidagi shon-shuhratini oshirishga katta hissa qo‘shayotgan, davlatimiz iqtisodiyoti va aholi farovonligini yuksaltirishda ibrat va namuna bo‘lib kelayotgan xodimlarning 1 056 nafariga “O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 30 yilligi” esdalik nishoni topshirildi.
Shu bilan birga, Vazirlik tomonidan mustaqilligimiz tantanasi arafasida sohamizda faoliyat yuritayotgan 63 nafar rahbar va xodim “Faxriy yorliq”, “Mohir aloqachi” faxriy unvoni, “O‘z kasbining ustasi” belgisi bilan taqdirlandi. Kelajakda ushbu mukofot egalari sohamizni rivojlantirish uchun yangidan-yangi g‘oyalarni taqdim qiladi va ularni amaliyotga joriy qilish yo‘lida barcha imkoniyatlarini ishga soladi.

• Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан поздравляет с 30-летием Независимости нашей Родины
Для каждой нации и народа самой священной ценностью, несомненно, является свобода. Но достичь этой цели было непросто для каждой нации. Сегодня исполнилось 30 лет с момента достижения нашей Родиной свободы, получения права на самостоятельное определение своей судьбы.
На протяжении прожитых лет наша Родина всесторонне укрепляла независимость, сформировала современную армию и структуры безопасности, заняла свою позицию на международном пространстве. Вместе с этим, в мировоззрении народа глубоко укоренилось чувство независимости, свободы. Выросло целое поколение – дети независимости.
Сегодня наша многочисленная, современно мыслящая молодежь, достойная взять в свои руки будущее и судьбу нашей Родины, становится нам опорой в дальнейших свершениях, выступает инициатором и исполнителем осуществляемых в стране реформ. Это, в свою очередь, играет важную роль в деле процветания, сохранения мира и спокойствия на нашей земле, устойчивом развитии и занятии достойного места республики в мире, ее превращении в сильное государство. В связи с этим нам следует ценить нашу независимость, ставшую залогом нашего свободного существования и благосостояния вот уже на протяжении 30 лет.
Mustaqillik ayyomi arafasida Prezidentimizning e’tibori va e’tirofi AKT sohasining yuqori darajada yuksalishi hamda ravnaqi yo‘lida faoliyat yuritayotgan xodimlarining xursandchiligi ikki hissa ko‘proq bo‘lishiga sababchi bo‘ldi. Chunki O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmonlari bilan taqdirlangan yurtdoshlarimiz orasida sohamiz vakillarining bor edi.
В преддверии независимости высокое внимание и признание, оказываемое Президентом стало залогом еще большей радости и воодушевления среди сотрудников, усердно выполняющих свою работу в деле развития и процветания сферы ИКТ. В список соотечественников, награжденных в соответствии с указами Президента Республики Узбекистан, включены также и представители сферы информационно-коммуникационных технологий.
Сегодня в сфере ИКТ работает свыше 35 тысяч руководителей и сотрудников. Каждый из нас стремится увидеть плоды своего труда, достичь позитивных результатов в своей деятельности, получить вознаграждение за проделанную работу.
Благодаря вниманию  и признанию руководителя страны 11 руководителей и сотрудников компаний и обществ, предприятий и организаций, а также иностранных и частных предприятий удостоились Государственных наград. Также 1 056 сотрудников были награждены памятным знаком «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги» за свой вклад в развитие страны, повышение его роли в мире, служащие образцом в деле обеспечения экономического процветания и благосостояния населения.
Кроме этого, в преддверии праздника независимости нашей Родины 63 руководителя и сотрудника были награждены почетными грамотами, почетным званием «Моҳир алоқачи» (Мастер связи) и знаком «Ўз касбининг устаси» (Мастер своего дела). Теперь их задача – воплотить в жизнь новые идеи, направленные на развитие сферы ИКТ.
Коллектив Министерства искренне поздравляет всех наших соотечественников с 30-летием Независимости, считающих независимость высшей ценностью, неравнодушных к будущему народа. Желаем всем здоровья, семейного благополучия, мира и спокойствия.