Bugun barcha sohalar bilan bir qatorda pochta aloqasi sohasida ham ulkan o‘zgarishlar ro‘y berayotganligining guvohi bo‘lib turibmiz. Oxirgi yillarda respublikamiz pochta aloqasi xizmati milliy operatori hisoblangan “O‘zbekiston pochtasi” AJning faoliyatida yangi, zamonaviy usullardan foydalanish, ko‘rsatilayotgan xizmatlar doirasini kengaytirish hamda raqamlashtirishni faollashtirishga bog‘liq samarali ishlar amalga oshirilmoqda.
Barchamizga ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020- yil 14-dekabrdagi “Pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori qabul qilingan. Ushbu qarorda belgilangan loyihalar ijrosi doirasida, Sirdaryo viloyati  Guliston tumani, Mirzaobod tumani hamda Oqoltin tumanlarida pochta aloqa bo‘limlari tashkil etilib, ta’mirdan chiqarildi.
Mazkur pochta aloqa bo‘limlari orqali aholi va tadbirkorlik subyektlari uchun 33 turdagi davlat xizmatlarini ko‘rsatish hamda kommunal xizmatlar uchun to‘lovlar qabul qilish imkoniyatlari mavjud.

• В Сырдарьинской области почтовые отделения начали свою работу в новых современных зданиях
В почтовой сфере, как и во многих других отраслях, сегодня происходят кардинальные изменения. В последние годы национальным почтовым оператором АО «O‘zbekiston pochtasi» осуществляются меры, направленные на применение современных методов, расширение спектра оказываемых услуг и активизацию цифровых процессов.
Как известно, 14 декабря 2020 года №ПП-4921 было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному совершенствованию системы оказания услуг почтовой связи». В рамках исполнения данного постановления в Сырдарьинской области был проведен капитальный ремонт в почтовых отделениях в Гулистанском, Мирзаабадском и Акалтынском районах. Почтовые отделения начали свою работу в новых современных зданиях.
В данных почтовых отделениях созданы возможности по оказанию населению 33 видов госуслуг для населения и субъектов предпринимательства, а также по осуществлению коммунальных платежей.