• Yangi O‘zbekistonda erkin va farovon yashaylik!
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Maʼnaviyat va davlat tilini rivojlantirish departamenti, Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazi, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi bilan hamkorlikda joriy yil 26 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 30 yilligi munosabati bilan “Yangi O‘zbekistonda erkin va farovon yashaylik!” mavzuidagi davra suhbati o‘tkazildi.
Davra suhbatida Vazirlik markaziy apparati departament, boshqarma va bo‘limlari xodimlari ishtirok etdi. Shuningdek, Vazirlikning hududiy boshqarmalari,  aksiyadorlik kompaniyalari, jamiyatlari, korxona, tashkilot va muassasalar rahbar hamda xodimlari videokonferensaloqa ko‘rinishida qatnashdi.
Tadbirda, shuningdek, Vazirlar Mahkamasi Maʼnaviyat va davlat tilini rivojlantirish masalalari departamenti bosh mutaxassisi F. Haitov, Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazi targ‘ibotchilar guruhi aʼzosi, yuridik fanlar doktori, professor F. Muhiddinova hamda O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzolari shoir Abdumajid Azim hamda shoira Farog‘at Xudoyqulovalar ishtirok etdi.
Davra suhbati davomida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri o‘rinbosari J.Maxsudov ishtirokchilarni Ona Vatanimiz istiqlolining 30 yilligi bilan samimiy qutlab, o‘tgan davr mobaynida Vazirlik tomonidan telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish, raqamli iqtisodiyot, elektron hukumat va IT sohaga malakali kadrlarni tayyorlash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar, erishilgan yutuqlar, qo‘lga kiritilgan g‘alabalar haqida qisqacha maʼlumot berdi.
Shuningdek, mehmon qatnashchilar tomonidan O‘zbekiston Respublikasining mustaqillikka erishish tarixi, o‘tgan 30 yil davomida amalga oshirilgan keng qamrovli islohotlar, ayniqsa, so‘nggi besh yil ichida qo‘lga kiritilgan yutuqlar, shu kunlarda butun mamlakat bo‘ylab mazkur sana munosabati bilan “Yangi O‘zbekistonda erkin va farovon yashaylik!” shiori ostida o‘tkazilayotgan tadbirlar, O‘zbekistondagi maʼnaviy-maʼrifiy ishlar, istiqlol davrida ijodkorlarga, xususan yozuvchi va shoirlarga yaratib berilayotgan shart-sharoitlar va adabiy jarayonlar to‘g‘risida maʼruzalar qilindi.
Shoirlar Faxriddin Hayit, Abdumajid Azim hamda Farog‘at Xudoyqulovlar o‘zlarining Vatan, mustaqillik, insoniylik, mehr-oqibat to‘g‘risidagi sheʼrlarini o‘qib eshittirdi.

• В Новом Узбекистане будем жить свободно и благополучно!
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в сотрудничестве с Департаментом по вопросам духовности и развития государственного языка при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Союзом писателей Узбекистана 26 августа текущего года прошла встреча в связи с 30-летием государственной независимости Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие руководители и сотрудники Центрального аппарата Министерства, управлений и отделов, а также территориальных управлений, акционерных компаний, обществ, предприятий, организаций и учреждений посредством видеоконференцсвязи.
На мероприятии участвовали главный специалист Департаментом по вопросам духовности и развития государственного языка при Кабинете Министров Республики Узбекистан Ф. Хаитов, член группы просветителей и пропагандистов Республиканского центра духовности и просвещения, доктор юридических наук, профессор Ф. Мухитдинова, а также члены Союза писателей Узбекистана, поэт Абдумажид Азим и поэтесса Фарогат Худойкулова.
В ходе мероприятия заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Ж. Махсудов поздравил участников с наступающим праздником – 30-летием независимости нашей Родины, а также рассказал о проведенной за прошедший период работе и достижениях по развитию телекоммуникационной инфраструктуры, цифровой экономики, электронного правительства, подготовке квалифицированных IT-кадров.
В свою очередь, гости мероприятия поделились информацией об исторических достижениях, достигнутых за этот период в республике, осуществленных широкомасштабных реформах, в том числе о достижениях за пять последних лет, о проводимых в настоящее время по всей стране широкомасштабных мероприятиях под девизом «В Новом Узбекистане будем жить свободно и благополучно!», духовно-просветительской работе, о созданных условиях для работников творческого труда, в частности, для писателей и поэтов.
Поэты Фахриддин Хайит, Абдумажид Азим и Фарогат Худойкулова продекламировали свои творения, посвященные Родине, идеям независимости, гуманизма, любви и милосердия.