• “UZTELECOM data markazi: xalqaro standartlarga muvofiq ishonchlilik va xavfsizlik" mavzusida matbuot anjumani boʻlib oʻtdi
24.08.2021
Bugun, 24-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida“UZTELECOM data markazi: xalqaro standartlarga muvofiq ishonchlilik va xavfsizlik" mavzusida matbuot anjumani boʻlib oʻtdi.
Unda “O‘zbektelekom” AK bosh direktorining o‘rinbosari Alisher Zufarov va Kompaniyaning yangi tashkil etilgan “Telekom Data” filiali direktori Djasur Shorahmedov ishtirok etdi.
UZTELECOM Data markazining bulutli xizmatlari, shuningdek ushbu markazning Uptime Institute tasnifi bo‘yicha “Tier III” xalqaro sertifikatni olganligi, endilikda  mijozlarga yuqori sifatli xizmat ko‘rsatish, ishonchlilik va xavfsiz xizmatlarning keng doirasini taqdim etilishi ta’kidlandi.
Matbuot anjumani davomida zamonaviy telekommunikatsiya infratuzilmasini yaratish, axborotni qayta ishlash va saqlash uchun uskuna hamda server imkoniyatlarini oshirish  muhim omillardan biri hisoblanadi.  Shuningdek, “O‘zbektelekom” AK Toshkentdagi bulutli ma’lumotlar markazini bir necha bor modernizatsiya qildi va quvvatini oshirdi, bugungi kunda o‘z mijozlariga eng zamonaviy bulutli xizmatlarni taklif qilmoqda.
Data-markaz xavfsizlik bo‘yicha eng zamonaviy uskunalar va ishonchlilik tizimlari ya’ni axborot xavfsizligi tizimi, sanoat havoni tozalash tizimi, uzluksiz quvvat manbalari, elektr quvvatni taqsimlash tizimi, yoritish va videokuzatuv tizimi, yong‘inni o‘chirish tizimi, soat/sinxronizatsiya tizimi, infratuzilmani boshqarish tizimi bilan jihozlangan.
Joriy yangilangan konfiguratsiyadagi data-markaz imkoniyatlari 36 dan ortiq telekommunikatsiya shkaflari, 200 ta bleyd-serverlar, 6,2 PB dan ortiq ma’lumotlarni saqlash tizimi, 100 Gbit/s tezlikda ma’lumotlarni uzatish tizimi, shuningdek transformator quyi stansiyalariga ega ikkita mustaqil kirish joylaridan iborat.
Shu bilan birga, “O‘zbektelekom” AK ma’lumotlarni saqlash va qayta ishlash markazini yaratish” loyihasi doirasida joriy yilda 70 ta telekommunikatsiya shkaflari, 194 ta bleyd-serverlar, 5 PB ma’lumotlarni saqlash tizimi va uzluksiz elektr ta’minotini ta’minlash uchun qo‘shimcha dizel generatorlarini o‘rnatish rejalashtirilmoqda.
UZTELECOM data markazi bugungi kunda mijozlarga “VDC – Virtual Data Markazi”, “VDI - Virtual Desktop Infrastructure”, “Video-konferens-aloqa”, “Colocation”, “Web-hosting”, “Bulutli video kuzatuv” va boshqa turdagi bulutli servislar va xizmatlarning to‘liq spektrini taqdim etadi.
Shuningdek, “O‘zbektelekom” AK bulutli data markazi asosida Internet xizmatlarini taqdim etuvchi dunyodagi eng yirik kompaniyalar bilan hamkorlikda server uskunalari va IT gigantlarining ko‘plab xizmatlari mahalliylashtirildi.
Servislarning mahalliylashtirilishi tufayli O‘zbekistonning Internet foydalanuvchilari tezroq ma’lumot olishlari va ularni yuklashlari mumkin. Shuningdek, O‘zbekiston hududida xalqaro Internet-kanalini sezilarli darajada yengillatish imkoniyati yaratildi. Bu O‘zbekistonning barcha operatorlari va provayderlari uchun yanada arzonroq va tezkor tariflarni taqdim etadi.

• Прошла пресс-конференция на тему «Дата-центр UZTELECOM: надежность и безопасность в соответствии с международными стандартами»
24.08.2021
Сегодня, 24 августа в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Президенте Республики Узбекистан состоялась пресс-конференция на тему «Дата-центр UZTELECOM: надежность и безопасность в соответствии с международными стандартами».
В нем приняли участие заместитель генерального директора АК «O‘zbektelekom» А. Зуфаров и директор филиала компании – «Telekom Data» Д. Шорахмедов.
Было отмечено, что облачный сервис от дата-центра UZTELECOM, в том числе полученный центром международный сертификат уровня «Tier III» в соответствии со стандартами Uptime Institute, позволят оказывать клиентам компании высококачественные услуги с высоким уровнем надежности и безопасности.
В ходе пресс-конференции было отмечено, что расширение серверных возможностей по переработке и хранению данных играет важную роль в создании современной телекоммуникационной инфраструктуры. АК «O‘zbektelekom» провела ряд работ по модернизации и увеличению серверных мощностей облачного дата-центра компании в Ташкенте и сегодня предлагает своим клиентам современные услуги хранения и переработки данных.
Дата-центр оснащен самым современным оборудованием, включающих системы безопасности, очистки воздуха, бесперебойного питания, распределения электромощностей, освещения, видеонаблюдения, противопожарной безопасности, синхронизации и управления инфраструктурой.
Обновленная конфигурация дата-центра включает в себя более 35 телекоммуникационных шкафов, 200 блейд-серверов, систему хранения с объемом свыше 6,2 петабайт, систему с пропускной способностью в 100 Гбит/с., два входа с трансформаторными станциями.
Вместе с этим, в рамках проекта по созданию центра по хранению и переработке данных АК «O‘zbektelekom» в текущем году запланировано установить 70 телекоммуникационных шкафов, 194 блейд-серверов, систему хранения данных объемом 5 петабайт и дополнительных дизель-генераторов для обеспечения электропитания.
Дата-центр UZTELECOM сегодня предоставляет своим клиентам услуги VDC (Virtual Data Center – Виртуальный дата-центр), VDI (Virtual Desktop Infrastructure — Инфраструктура виртуальных рабочих столов), Видеоконференц-связи, колокации (размещения оборудования клиента на своей территории), веб-хостинга, облачного видеонаблюдения и другие виды облачного сервиса.
Также на базе облачного дата-центра АК «O‘zbektelekom» локализовано серверное оборудование и услуги ведущих Интернет- и IT-компаний. Это, в свою очередь, позволит ускорить процессы передачи и загрузки данных для пользователей из Узбекистана. Также, это позволило значительно облегчить доступ на международные Интернет-каналы на территории Узбекистана, что позволяет местным операторам и провайдерам предоставлять более дешевые и оперативные услуги.