• COVID-19 uchun PZR tahlilining elektron natijalarini olgan O'zbekiston fuqarolarining Rossiyaga kirish tartibi aniqlandi
Bugun, 23-avgust kuni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida O‘zbekiston fuqarolari 2021-yil 1-sentyabrdan Rossiya hududiga  "COVID-l9siz sayohat" mobil ilovasiga PZR-testning manfiy ma'lumotlarini kiritish yo'li bilan kirish tartibi masalasiga bag'ishlangan matbuot anjumani bo'lib o'tdi.
Unda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi ma’sul xodimi M. G'iyosov hamda Tashqi mеhnat migratsiyasi agеntligi va Transport vazirligi vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda COVID-19 uchun PZR testning manfiy natijalari haqidagi ma'lumotlarni “COVID-19siz sayohat”  mobil ilovasiga kiritish va test natijalarini olish orqali O'zbekiston Respublikasi fuqarolarining Rossiyaga kirish tartibi haqida ma'lumot berildi.
"COVID-19siz sayohat" dasturiga kiritiladigan natijalar uchun  "Gemotest" laboratoriyalari orqali test topshirish mumkin va bu bir qancha davlatlar orasidagi sayohatni osonlashtirish imkonini beradi.
"COVID-19siz sayohat" mobil ilovasini AppStore yoki Google Play orqali yuklab olish mumkin. Sinov natijalarini QR -kod shaklida olish va qog'ozga chop etish mumkin.

• Разъяснен порядок въезда в Россию для граждан Узбекистана путем получения электронных результатов ПЦР-анализа на COVID-19
Сегодня, 23 августа в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Президенте Республики Узбекистан прошла пресс-конференция, посвященная вопросу порядка въезда граждан Республики Узбекистан в Россию с 1 сентября путем внесения данных об отрицательных ПЦР-результатах на COVID-19 в мобильное приложение «Путешествуй без COVID-19».
В нем приняли участие ответственный сотрудник Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций М. Гиёсов, а также представители Агентства по вопросам внешней трудовой миграции и Министерства транспорта.
На мероприятии была дана информация о порядке въезда граждан Республики Узбекистан в Россию путем внесения данных об отрицательных ПЦР-результатах на COVID-19 в мобильное приложение «Путешествуй без COVID-19» и получения результатов теста.
ПЦР-анализ COVID-19 можно сдать в лабораториях «Гемотест», который является участником программы «Путешествую без COVID-19» – она позволяет упростить путешествия между странами, подключившимися к программе.
Мобильное приложение «Путешествуй без COVID-19» можно скачать как на через AppStore или Google Play. Результаты тестов можно получить в виде QR-кода и распечатать его в бумажном виде.