So‘nggi yillarda mamlakatimizda “Elektron hukumat” tizimini rivojlantirish, fuqarolar va tadbirkorlar uchun qulay va shaffof muhitni yaratish, ortiqcha to‘siqlarni bartaraf etib, davlat xizmatlari ko‘rsatish sifatini tubdan yaxshilash borasida tizimli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Shu munosabat bilan joriy yilning iyul oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Iqtisodiyot tarmoqlari va sohalariga raqamli texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha taqdimot bo‘lib o‘tdi. Bundan ko‘zlangan asosiy maqsad – ushbu sohada amalga oshirilayotgan ishlarni yanada jadallashtirish, byurokratiya, ma’muriy to‘siqlarni kamaytirish, qog‘ozbozlikning oldini olish, davlat xizmatlarini joriy qilishni tezlashtirish va ularni imkon qadar soddalashtirish hamda optimallashtirish orqali aholiga yanada qulayliklar yaratishdir.
Bugungi kunda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali yuridik va jismoniy shaxslarga 260 turdan ortiq elektron ko‘rinishdagi davlat xizmatlari taqdim etib kelinmoqda. Ularning 143 tasi (55 foizi) bepul ko‘rsatilsa, 131 tasidan (50 foizi) foydalanishda ERI talab qilinmaydi. Xizmatlarning 190 dan ortig‘i (73 foizi) tadbirkorlar uchun mo‘ljallangan.
Shuni ta’kidlash joizki, 2021-yil 1-iyundan boshlab davlat organlari, xo‘jalik birlashmalari, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, davlat tashkilotlari va muassasalari tomonidan aholidan, shu jumladan, tadbirkorlik sub’yektlaridan 18 turdagi (sudlanganlik, manzil ma’lumotnoma, soliqdan qarzi bor-yo‘qligi, narkologiya yoki ruhiy kasalliklar dispanserida turishi va boshqalar) ma’lumot/ma’lumotnomalarni talab qilish amaliyotidan voz kechildi.
Bunda, davlat organlari, xo‘jalik birlashmalari, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, davlat tashkilotlari va muassasalari tomonidan ma’lumotlar mustaqil ravishda Yagona portal moduli orqali olinadi. Mazkur amaliyotning joriy qilinishi ortidan dastlabki hisob-kitoblarga muvofiq aholining o‘rtacha bir oyda 1,3 mlrd.so‘m (yiliga 15,6 mlrd.so‘m) mablag‘i tejalishiga erishiladi.
Bundan tashqari, 2022-yil 1-yanvaridan boshlab aholi hamda tadbirkorlik sub’yektlaridan qo‘shimcha ravishda yana 16 turdagi turli xil ma’lumotnomalarning so‘ralishi ham taqiqlandi. Mazkur imkoniyatlarni yaratish maqsadida bugungi kunda tegishli tashkiliy-texnik ishlar amalga oshirilmoqda.
Barchamizga ma’lumki, joriy yil Yagona portalning mobil ilovasi ishga tushirilgan bo‘lib, aholiga ushbu ilova orqali 40dan ortiq elektron xizmatlardan foydalanish imkoniyati yaratildi.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, hozirgi kunda O‘zbekistonda mobil abonentlar soni 27 mln.dan oshgan. Bu – ular mobil internetga «kira oladi» degani. Shuni hisobga olib, endilikda YIDXPning mobil ilovasini rivojlantirib, unga yanada ko‘proq xizmatlarni joriy qilishimiz lozim. Ushbu masalaga Prezidentimiz ham alohida to‘xtalib, yil yakuniga qadar mobil ilovada elektron xizmatlar sonini 100 taga yetkazish bo‘yicha topshiriq berdilar.
Hozirda 60dan ortiq xizmatdan iborat ro‘yxat shakllantirilib, ularni joriy qilish bo‘yicha tarmoq jadvali ishlab chiqilgan. Yil yakuniga qadar ushbu xizmatlar bosqichma-bosqich joriy qilinadi hamda fuqarolarimizga ishdami, ko‘chadami, xullas, istagan joylarida va vaqtlarida 100dan ortiq elektron xizmatlardan foydalanish imkoniyati yaratiladi.

• Населению будет оказываться порядка 100 видов мобильных электронных госуслуг
В последние годы осуществляются комплексные меры по развитию системы «Электронного правительства», созданию удобной и прозрачной среды для граждан и предпринимателей, кардинальному улучшению качества оказываемых госуслуг путем устранения излишних барьеров.
В связи с этим в июле текущего года Президенту была представлена презентация о внедрении цифровых технологий в отрасли экономики. Основная цель — дальнейшее ускорение проводимых работ в этой сфере, уменьшение бюрократии и административных барьеров, предотвращение бумажной волокиты, ускорение темпов внедрения гослуслуг, создание удобств для населения путем упрощение и оптимизации гослуслуг.
Сегодня через Единый портал интерактивных государственных услуг юридическим и физическим лицам оказывается более 260 видов электронных госуслуг. Из них 143 (55 процентов) оказываются бесплатно, 131 (50 процентов) не требуют наличия ЭЦП. 190 видов госуслуг (73 процента) предназначены для предпринимателей.
Следует отметить, начиная с 1 июня 2021 года упразднен обязательный порядок истребования со стороны государственных органов, хозяйственных объединений, органов исполнительной власти, государственных организаций и учреждений порядка 18 видов сведений, в том числе о судимости, проживании по адресу, налоговой задолженности, состояния в наркологическом или психоневрологическом диспансере и других.
В этом случае государственные органы, хозяйственные объединения, органы местной исполнительной власти, государственные объединения и учреждения в самостоятельном порядке запрашивают и получают сведения через модуль Единого портала. Внедрение данной системы позволило сэкономить порядка 1,3 миллиарда сумов у населения (15,6 миллиарда сумов в год).
Помимо этого, начиная с 1 января 2022 года будет также упразднен порядок истребования у населения и субъектов предпринимательства в дополнительном порядке еще 16 видов информации. С целью создания соответствующих условий в настоящее время осуществляются организационно-технические работы.
Общеизвестно, что в текущем году было запущено мобильное приложение ЕПИГУ, посредством которого населению оказывается порядка 40 видов электронных госуслуг для населения.
Согласно статистическим данным, в настоящее время количество абонентов мобильной связи в республике превысило 27 миллионов человек. Тем самым, они также получают доступ в Интернет. С учетом этого развивается мобильная версия ЕПИГУ. Президент сделал акцент на увеличении числа госуслуг, оказываемых посредством мобильной версии портала. Было дано распоряжение увеличить количество госуслуг, оказываемых через мобильную версию Единого портала, до ста.
В настоящее время составлен список из 60 видов услуг, разработан сетевой график по их внедрению. К концу года все эти услуги будут поэтапно внедрены, и граждане получат возможность воспользоваться более ста видами госуслуг в любом месте и в любое удобное для них время.