• Xalqaro yuk tashishlarda elektron plombalarni qo‘llagan holda avtotransport vositalarini kuzatib borish tizimini tajriba-sinovdan o‘tkazish uchun manfaatdor tashkilotlarni jalb etish bo‘yicha e’lon
11.08.2021
Xalqaro yuk tashishlarda elektron plombalarni qollagan holda avtotransport vositalarini kuzatib borish tizimini tajriba-sinovdan otkazish uchun manfaatdor tashkilotlarni jalb etish boyicha e’lon
Davlat bojxona qo‘mitasi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 8-iyuldagi “Xalqaro yuk tashishlarda elektron plombalarni qo‘llagan holda avtotransport vositalarni kuzatib borish tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi 428-son Qaroriga asosan, “Elektron plombalar orqali O‘zbekiston Respublikasi bojxona hududiga tovarlarning noqonuniy kirishining oldini olish hamda harakatlanayotgan tovar va transport vositalarini sifatli bojxona nazoratini ta’minlash bo‘yicha choralarni o‘z vaqtida ko‘rish imkonini beruvchi tovar va transport vositalarini kuzatish tizimini test rejimida joriy etish” bo‘yicha quyidagilarni ma’lum qiladi:
Elektron plombalar bo‘yicha tajriba-sinov loyihasida qatnashadigan manfaatdor tashkilotlar tomonidan quyidagi shartlar amalga oshirilishi lozim:
1. Elektron plombalar tizimi xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlar tomonidan dastlabki bosqichda beg‘araz asoslarda (bepul 3 oydan kam bo‘lmagan muddatga yoki 500 ta transport vositalarida) sinov tariqasida ishga tushirilishi.
2. Elektron plombalar dasturiy ta’minoti va server yoki boshqa qurilma bilan ta’minlanishi (DBQda o‘rnatilishi);
3. Elektron plombalar soni 50 (ellik) donadan kam bo‘lmasligi lozim.
4. Elektron plomba tizimini amaliyotda foydalanish uchun Davlat bojxona qo‘mitasi va manfaatdor tashkilotlar o‘rtasida tuzilgan shartnoma talablari asosida amalga oshiriladi.
Murojaat va takliflar 2021-yil 25-avgust kuni soat 18-00 ga qadar qabul qilinadi.
Murojaat va takliflarning kelib tushish muddati Davlat bojxona qo‘mitasida ro‘yxatga olingan kun hisoblanadi.
Takliflar Davlat bojxona qo‘mitasi tomonidan ishlab chiqilgan texnik talabnoma (ilova qilinadi) asosida taqdim etilishi lozim.
Qo‘shimcha ma’lumotlar olish uchun +99878 120-76-00 (ichki raqam 53-35 va 53-07) telefon raqamiga murojaat qilishingiz mumkin.
Hujjatlar quyidagi manzilda qabul qilinadi: O‘zbekiston Respublikasi, Toshkent shahri, Islom Karimov ko‘chasi 3 uy, indeks 100003.
Elektron plombalarni bojxona organlarida tajriba-sinovdan o‘tkazish uchun TEXNIK TALABNOMA
Buyurtmachi: O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi
Buyurtma nomi: elektron plomba, tizim va dasturi
Foydalanish maqsadi: xalqaro yuk tashishlarda elektron plombalarni qo‘llagan holda avtotransport vositalari ustidan bojxona nazoratini o‘rnatish uchun
№   Talablar nomi
Elektron plomba uchun
qo‘yiladigan talablar
1.
Elektron plomba
qo‘llaniladigan soha
Elektron plomba bojxona organlarida tovar va transport vositalari ustidan masofaviy bojxona nazoratini o‘rnatish jarayonida qo‘llaniladi
2.
1) Elektron plombalar quyidagi talablarga javob berishi shart
2) 8 turdagi ogohlantirish signali
- vintlar bilan o‘rnatilishi kerak emas;
- burilish, tebranishni aniqlash;
- to‘liq mobil aloqa bo‘lmagan joylarni o‘z xotirasiga yozib olish hamda aloqa paydo bo‘lishi bilan ma’lumotlarni uzatish;
- batareyalarining quvvati kamida 10 (o‘n) sutkaga yetishi;
- GPRS/SMS aloqasi orqali ishlovchi;
- buyruq yordamida masofadan ochish;
- namlikni himoya qilish IP67;
- namlik 5% -99%;
- saqlash harorati -40°C+80°C;
- ishlash doirasi harorati -20°C+ 60°C;
- GSM modullari chastota birligida (misol uchun: 850/900/1800/1900).
- trosni kesish,
- zarba berish,
- qulfni ruxsatsiz ochish,
-noto‘g‘ri parol terish,
- geo hududga kirish (chiqish)
marshrutni o‘zgartirish
- batareyaning past darajasi,
- orqa qopqoqni ochish.
3. Elektron plombalar ishlatilishi Elektron plomba qo‘lda o‘rnatishga qulay bo‘lishi, plomba qiyinchiliklarsiz bir tekis mustahkam qulflanishi, plomba po‘lat arqonini (zanglamaydigan po‘latdan yasalgan po‘lat arqonli sim bo‘lishi lozim) qulflash paytida qisib qolmasligi lozim.

• Объявление о привлечении заинтересованных организаций для проведения экспериментальных испытаний внедрения системы слежения за автотранспортными средствами с использованием электронных пломб при международных перевозках
11.08.2021
Объявление о привлечении заинтересованных организаций для проведения экспериментальных испытаний внедрения системы слежения за автотранспортными средствами с использованием электронных пломб при международных перевозках
Во исполнение постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 8 июля 2021 года № 428 “О внедрении системы мониторинга автотранспортных средств с применением электронных пломб при международных грузовых перевозках”, Государственный таможенный комитет Республики Узбекистан сообщает следующее о внедрении системы отслеживания товаров и транспортных средств в пилотном режиме позволяющей своевременно принимать меры по обеспечению качественного таможенного контроля транспортных средств, а также предотвращающей незаконный ввоз товаров на таможенную территорию Республики Узбекистан путем электронных пломб.
Заинтересованные организации, участвующие в пилотном проекте по электронным пломбам, должны соблюдать следующие условия:
1. Первичный запуск системы электронных пломб сервисными организациями в экспериментальном порядке на недискриминационной основе (срок не менее 3-х месяцев или на 500 автотранспортных средств
на бесплатной основе)
.
2. Обеспечение электронных пломб программным обеспечением
и серверным оборудованием (установка в ГТК).
3. Количество электронных пломб должно быть не менее
50 (пятидесяти).
4. Использование системы электронной пломбы осуществляется
на основании условий договора, заключаемого между Государственным таможенным комитетом и заинтересованными организациями.
Предложения принимаются до 18:00 ч. 25 августа 2021 г.
Сроком поступления предложения для участия в конкурсе, считается день регистрации предложения в Государственном таможенном комитете Республики Узбекистан.
Предложения должны быть предоставлены в соответствии
с техническими требованиями (приложение прилагается), утвержденными Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан.
По любым интересующим вопросам и за дополнительной информацией можно обращаться по телефону +99878 120-76-00 (вн. 53-35 и 53-07).
Документы принимаются по адресу: 100003, г. Ташкент, ул. И. Каримова, дом 3.
В таможенных органах тестирование процесс электронных пломб
ТЕХНИЧЕСКИЙ ТРЕБОВАНИЕ
Заказчик: Государственный таможенный комитет Республики Узбекистан.
Наименование заказа: электронный наполнитель, система и программа.
Цель использования: для установления таможенного контроля над автотранспортными средствами с применением электронных пломб при международных перевозках грузов.
Название требований Требований к электронному заполнению
1.
Электронное заполнение
применимого поля.
Электронный пломбир применяется в таможенных органах в процессе установления удаленного таможенного контроля товаров и транспортных средств.
2.
1) Электронные пломбы должны соответствовать следующим требованиям.
2) 8 видов предупреждающего сигнала..
- без фиксации на винты;
- обнаружение наклона, вибрации;
- запись в память мест, где отсутствует полноценная мобильная связь, и передача данных с появлением связи;
- емкость аккумулятора не менее 10 (десяти) дней;
- поддержка GPRS/SMS;
- удалённая разблокировка по команде;
- защита от влаги IP67;
- влажность 5% -99%;
- температура хранения -40°C+80°C;
- рабочая температура -20°C+ 60°C;
- GSM модули в единицах частоты (например: 850/900/1800/1900).
- обрезка троса,
- удар (по электронном пломбам),
- несанкционированное открытие замка,
- неправильный набор пароля,
- вход (выход)в гео зону
изменение маршрута
- низкий уровень заряда батареи,
- открытие задного крышка.
3. Использование электронных пломб. Электронный наполнитель должен быть удобен для ручной установки, наполнитель должен быть надежно зафиксирован равномерно, без затруднений, наполнитель не должен защемляться при фиксации стального каната (это должен быть стальной канат из нержавеющей стали).