• Olimpiada chempionlariga uy va avtomobil mukofoti berildi
Toshkentda Tokio-2020 sovrindorlari va ishtirokchilarini kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi. Aeroportdagi qutlovlardan keyin sportchilar Milliy Olimpiya qo‘mitasi tomon yo‘l olishdi. U yerda Olimpiada sovrindorlariga Prezident sovg‘alari topshirildi.
Tokio Olimpiya o‘yinlari oltin medal egalariga Chevrolet Tahoe avtomobili va 4 sotixli 3 xonali hovli kalitlari topshirildi. Bronza medaliga ega chiqqanlarga esa Chevrolet Trailblazer va 2 xonali uy berildi.
Eslatib o‘tamiz, Olimpiadadan avval oltin medal egalariga 200 ming AQSh dollari, bronzaga ega chiqqanlarga esa 50 ming dollar pul mukofoti berilishi ma’lum qilingandi.
Tokio Olimpiadasida taekvondochi Ulug‘bek Rashidov, og‘ir atletikachi Akbar Jo‘rayev va bokschi Bahodir Jalolov oltin, dzyudodan Davlat Bobonov hamda erkin kurashdan Bekzod Abdurahmonov bronza medalini qo‘lga kiritishgandi.
Sportchilarimizni kutib olish va taqdirlash marosimlarida, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov ishtirok etdi.

• Олимпийским чемпионам вручили дома и автомобили
В Ташкенте состоялась церемония торжественной встречи победителей и участников Олимпиады Токио - 2020. После теплой встречи в аэропорту спортсмены направились в Национальный Олимпийский комитет. В комитете победителям Олимпиады были вручены подарки Президента.
Победителям Олимпиады в Токио - обладателям золотых медалей вручили автомобили марки Chevrolet Tahoe и ключи от 3-х комнатных коттеджей на земельных участках в 4 сотки.
Победителям Олимпиады Токио - 2020 - обладателям бронзовых медалей вручили автомобили Trailblazer и 2-х комнатные квартиры.
Напоминаем, до начала Олимпиады в Токио было объявлено, что победители - обладатели золотых медалей получат денежные вознаграждения в 200 тысяч долларов США, обладатели "бронзы" - в 50 тысяч долларов США.
В Олимпиаде Токио - 2020 "золото" завоевали Улугбек Рашитов (тхэквондо), Акбар Джураев (тяжелая атлетика) и Баходир Жалолов (бокс).
Давлат Бобонов (дзюдо) и Бекзод Абдурахманов (вольная борьба) стали обладателями бронзовых наград.
В торжественной церемонии встречи и награждения спортсменов принял участие Премьер-министр Республики Узбекистан А. Арипов.