• Avtotransport vositalari oynasining tusini o‘zgartirish (qoraytiritish) uchun ruhsatnoma faqat Yagona interaktiv davlat xizmatlari portal orqali beriladi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Tusi o‘zgartirilgan (qoraytirilgan) oynali avtotransport vositalaridan foydalanishni tartibga solish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” qarori qabul qilindi.
Unga ko‘ra, joriy yil 1-oktabrdan boshlab avtotransport vositasining oynasining tusini o‘zgartirish (qoraytiritish) uchun ruhsatnoma faqat Yagona interaktiv davlat xizmatlari portal orqali beriladi.
Qaror bilan tasdiqlangan ma’muriy reglamentga ko‘ra xaydovchi mustaqil ravishda avtotransport vositasining oynasining tusini o‘zgartirish (qoraytiritish) choralarni amalga oshiradi.
Avtotransport vositalari orqa oynasining tusini, shuningdek, avtotransport vositalari old oynasining tepa qismi tusini 14 sm dan ko‘p bo‘lmagan polosa shaklida yorug‘lik o‘tkazuvchanligi cheklanmagan darajada o‘zgartirish (qoraytirish) ruxsatnomasiz, tasdiqlangan davlat standarti asosida amalga oshiriladi.
Tonirovka uchun ruhsatnoma bir yil muddatiga taqdim etiladi. Ruhsatnomani olish uchun to‘lovni ariza topshirgandan so‘ng o‘n kun ichida amalga oshirish kerak.

• Разрешение на тонировку (затемнение) стекол автотранспорта будет выдаваться только через Единый портал интерактивных государственных услуг
Принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию порядка эксплуатации автомобилей с тонированными (затемненными) стеклами».
Согласно постановлению, с 1 октября 2021 года разрешение на тонировку (затемнение) стекол автотранспорта будет выдаваться только через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ).
Согласно административному регламенту, утвержденному постановлением, водитель самостоятельно будет проводить работы по изменению или затемнению стекол транспортного средства.
Установка тонировки (затемнения) заднего лобового стекла автотранспортных средств, а также в верхней части переднего лобового стекла автотранспортных средств в виде полосы шириной не более 14 см осуществляется без разрешения и ограничения светопропускания по утвержденному государственному стандарту.
Разрешение на тонировку будет выдаваться сроком на 1 год. Оплату за разрешение необходимо осуществить в течение 10 дней после подачи заявления.  Само заявление для продления разрешения на тонировку необходимо будет подать до истечения срока его действия.