• Farg‘ona shahrida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi
Prezident tomonidan ilgari surilgan beshta muhim tashabbusning uchinchisi doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan mamlakatimizning barcha hududlarida aholi va yoshlar uchun Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etilmoqda.
Yoshlarning ijodiy-intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun sharoitlar yaratish, ularni kompyuter texnologiyalari, dasturlash asoslari va robototexnika, kompyuter o‘yinlari va kibersportni yoshlar o‘rtasida yanada ommalashtirish, bu sohada mutaxassislarni tayyorlash tizimini takomillashtirish maqsadida, Farg‘ona shahrida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikasiyalarini rivojlantirish vazirligi Farg‘ona viloyati hududiy boshqarmasi, Farg‘ona viloyati va Farg‘ona shahri hokimliklari, Vazirlik tizimidagi korxona va tashkilotlar rahbar va xodimlari, shuningdek keng jamoatchilik vakillari hamda o‘quvchi yoshlar ishtirok etdilar.
O‘quv markazida yoshlarga axborot texnologiyalari, dasturlash asoslari, robototexnika, kompyuter o‘yinlari va kibersport, zamonaviy raqamli texnologiyalarni o‘rgatish hamda mutaxassislarni tayyorlash ko‘zda tutilgan.

• В городе Фергана открылся Учебный центр цифровых технологий
В рамках третьего направления Пяти инициатив Президента Республики Узбекистан – созданием условий для широкого и эффективного использования компьютерных технологий населением и молодежью по всей стране открываются Учебные центры цифровых технологий.
С целью создания условий для реализации их творческого и интеллектуального потенциала, дальнейшей популяризации компьютерных технологий, программирования и робототехники, киберспорта, совершенствования системы подготовки специалистов в этой сфере в городе Фергана открылся Учебный центр цифровых технологий.
В церемонии открытия принимали участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по Ферганской области, хокимиятов Ферганской области и города Ферганы, подведомственных предприятий и организаций, представители широкой общественности, а также местная молодежь.
Данный центр предназначен для проведения специальных учебных курсов по основам компьютерной грамотности, программирования, веб-дизайна, компьютерной графике и дизайну, робототехнике, созданию веб- и мобильных приложений. Также в центре функционируют кружки по киберспорту.