• Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Hay’atining kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
23.07.2021
2021-yil 23-iyul kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Hay’atining kengaytirilgan majlisi  o‘tkazildi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda Vazirlikning markaziy apparati, tizimdagi korxona va tashkilotlar va ta’lim muassasalari rahbarlari ishtirok etdilar.
Hay’at yig‘ilishini Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri, Hay’at raisi Sh.Sodiqov olib bordi.
Hay’at majlisida vazir o‘rinbosarlari, vazirlik markaziy apparati, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, shuningdek tizimdagi korxona va tashkilotlar rahbar-xodimlarining kun tartibida belgilangan masalalar yuzasidan hisobotlari eshitildi.
Majlisda sohada IT-kadrlarni tayorlash, jumladan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti tarkibidagi O‘zbek-Belarus qo‘shma axborot texnologiyalari fakultetining faoliyatini takomillashtirish va rivojlantirish, universitetida masofaviy ta’lim tizimini joriy etish, ushbu yo‘nalishda kelgusidagi istiqbollar rejalar muhokama etildi.
Shuningdek, universitetning  yangi o‘quv binolari va boshqa ob’ektlarini foydalanishga  topshirish  hududlarda 11 ta ixtisoslashtirilgan IT texnikumlarni hamda joriy yil oxirigacha 85 ta IT-maktablarni mavjud umumta’lim maktablari negizida informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktablarni bosqichma-bosqich tashkil etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
O‘tgan davr mobaynida yutuqlar bilan Universitet tomonidan bir qator kamchiliklarga  ham yo‘l qo‘yilganligi ko‘rsatib o‘tildi, ularni bartaraf etish bo‘yicha keskin choralar ko‘rilishi belgilandi.
Hay’at majlisida ko‘rilgan masala yuzasidan vazirlikning tegishli boshqarma va bo‘lim rahbarlari hamda universitet professor-o‘qituvchilarining ushbu masalalar to‘g‘risidagi fikrlari tinglandi.
Shuningdek, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida ta’lim sifatini yanada oshirish, talabalarga  sifatli bilim berish  tizimini takomillashtirish borasida yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan chora-tadbirlarni  amalga oshirish belgilab olindi.
Kun tartibida ko‘rib chiqilgan masalalar yuzasidan Vazirlik Hay’atining kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘yicha  tegishli qarori qabul qilindi.

• Прошло расширенное заседание Коллегии Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций
23.07.2021
23 июля 2021 года прошло расширенное заседание Коллегии Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций.
В заседании, прошедшем в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, приняли участие руководители центрального аппарата Министерства, подведомственных предприятий, организаций и образовательных учреждений.
Расширенное заседание провел Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций, председатель Коллегии Ш. Садиков.
На заседании были заслушаны отчеты заместителей Министра ИКТ, центрального аппарата Министерства, руководителей и сотрудников Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий по вопросам, вынесенным на повестку дня.
На заседании был рассмотрен вопрос развития и совершенствования деятельности Совместного факультета Ташкентского университета информационных технологий и Белорусского государственного университета информатики и радиоэлектроники (СФ ТУИТ-БГУИР) при ТУИТ.
Также была рассмотрена проводимая работа по созданию в новых учебных зданиях и на других объектах университета в регионах 11 специализированных IT-техникумов и 85 специализированных школ с углубленным изучением информатики и информационных технологий на базе общеобразовательных школ до конца этого года.
Наряду с достигнутыми успехами были рассмотрены ошибки и недочеты в деятельности университета. Определены серьезные меры по их устранению.
Были выслушаны мнения руководителей соответствующих управлений и отделов Министерства, а также профессорско-преподавательского состава ТУИТ по поднятым на расширенном коллегиальном заседании вопросам.
Также определены меры по устранению допущенных ошибок и недочетов в деятельности Ташкентского университета информационных технологий и коммуникаций имени Мухаммада ал-Хоразмий в рамках повышения качества образования и совершенствования системы подготовки студентов.