• Buxoro viloyatida Internet tarmog‘iga simsiz bepul ulanish (Wi-Fi) hududlari soni ko‘paydi
Bugungi kunda barcha sohalar qatorida axborot texnologiyalari yo‘nalishida ham samarali ishlar amalga oshirilmoqda. Mana shunday jadal taraqqiy etib borayotgan zamonda internet tarmog‘i juda ham zarur.
Shu munosabat bilan, Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 22-apreldagi “2021 -2023 yillarda Buxoro viloyatining Vobkent tumanini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va kambag‘allikni qisqartirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining “Yo‘l xaritasi” ijrosi yuzasidan Buxoro viloyati Vobkent tumanida turizm salohiyatini rivojlantirish maqsadida Vobkent tumanida “O‘zbektelekom” AK tomonidan 3 ta “WI-FI” nuqtasi ishga tushirildi.
Bu esa, tumanga tashrif buyuruvchi sayyohlar va tuman aholisining yuqori tezlikdagi internet xizmatlaridan foydalanishi uchun keng imkoniyat yaratmoqda.
Shu bilan birga, Buxoro shahridagi Buxoro davlat universiteti hamda viloyat ko‘p tarmoqli tibbiyot markazida yangi tashkil qilingan Wi-Fi hududlarning holati o‘rganildi.
O‘rganish davomida mazkur hududda internet tarmog‘iga simsiz (Wi-Fi) bepul ulanishda foydalanuvchilarning shaxsini majburiy tartibda aniqlagan holda tegishli sifatdagi ulanishni ta’minlanganligi, bugungi kunda Internet xizmatlaridan ko‘plab talaba va yoshlar foydalanayotgani aniqlandi.

• В Бухарской области увеличилось количество регионов, подключенных к беспроводной Интернет-сети
В настоящее время в сфере информационно-коммуникационных технологий осуществляется плодотворная работа. В ходе ускоренного развития особо возрастает роль Интернета.
Учитывая это, в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 22 апреля 2021 года «О мерах по комплексному социально-экономическому развитию и сокращению бедности в Вабкентском районе» и Дорожной картой Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, с целью развития туристического потенциала Вабкентского района в данном регионе были введены в строй Wi-Fi точки со стороны АК «O‘zbektelekom».
Это, в свою очередь, создает удобства для гостей, а также жителей района.
Вместе с этим, изучена ситуация с Wi-Fi-подключениями в Бухарском государственном университете и в областном многопрофильном медицинском центре. В ходе изучения было установлено, что на данных территориях функционирует Wi-Fi с функцией идентификации пользователей. Многие студенты и молодые люди пользуются данной связью.
В настоящее время в Бухарской области организовано 26  Wi-Fi-точек, где создана возможность интернет-подключения с идентификацией лиц. Также, к концу года запланировано организовать еще 10 таких точек.