• Chekka hududlar zamonaviy aloqa liniyalari bilan ta’minlanmoqda
"O'zbektelekom" AK tomonidan  ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini yanada oshirish, abonentlar sonini ko‘paytirish va ularga yuqori tezlikdagi Internet xizmati bilan ta’minlashga qaratilgan loyihalarni amalga oshirishni davom ettirmoqda.
Telekommunikatsiya tarmoqlarini modernizatsiya qilish, avvalambor, mis aloqa liniyalaridan optik tolali tarmoqlarga o‘tishni nazarda tutadi. Kabellar butun O‘zbekiston bo‘ylab, shu jumladan, chekka hududlarga ham qurilmoqda. Shuni ta’kidlash joizki, 2021-yilning birinchi yarmida Farg‘ona viloyatidagi deyarli 700 ming xonadonga optik tolali aloqa liniyalari orqali xizmat ko’rsatish imkoni yaratildi.
Endi Farg‘ona, Marg‘ilon, Qo‘qon, Quvasoy shaharlari aholisi uchun optik tolali kabellar orqali yuqori tezlikdagi telekommunikatsiya xizmatlaridan foydalanish imkoniyati taqdim etildi. Bundan tashqari viloyatning Oltiariq, Qo‘shtepa, Bog‘dod, Buvayda, Beshariq, Quva, Uchko‘prik, Rishton, So‘x, Toshloq, O‘zbekiston,  Farg‘ona, Dang‘ara, Furqat, Yozyovon kabi bir qator qishloq tumanlarida ham optik tolali aloqa liniyalari yotqizilgan.
Abonentlarga qulaylik yaratish va aholining keng polosali Internet xizmatlariga ulanishni osonlashtirish uchun "O'zbektelekom" AK abonent qurilmalarini bepul taqdim etish bo‘yicha maxsus aksiyalarni o‘tkazib kelmoqda. Bu qishloq hududida istiqomat qiluvchi aholi uchun telekommunikatsiya xizmatlariga ulanish hamda yangi texnologiyaga o‘tishni ta’minlaydi.

• В отдаленных регионах ведется работа по обеспечению оптоволоконной связью
АК «O‘zbektelekom» продолжается работа по реализации проектов, направленных на повышение качества оказываемых услуг, увеличение числа абонентов, их обеспечение высокоскоростным интернетом.
Модернизация телекоммуникационных сетей, прежде всего, подразумевает замену медных линий на оптоволоконные. Оптоволоконные линии связи прокладываются по всей территории республики, в том числе в отдаленных регионах. В первом полугодии 2021 года в 700 тысяч домохозяйств Ферганской области были обеспечены оптоволоконной связью.
Теперь население городов Фергана, Маргилан, Коканд, Кувасай обеспечены высокоскоростной интернет-связью посредством оптовоколонных линий. Помимо этого, оптоволоконные линии связи также проложены в Алтыарыкском, Куштепинском, Багдадском, Бувайдинском, Бешарыкском, Кувинском, Учкуприкском, Риштанском, Сохском, Ташлакском, Узбекистанском, Ферганском, Дангаринском, Фуркатском и Язъяванском районах.
С целью создания удобств для абонентов, а также для упрощения процедуры подключения к широкополосной интернет-связи со стороны АК «O‘zbektelekom» проводятся специальные акции. Это, в свою очередь, позволяет обеспечить их современными телекоммуникационными услугами с применением новых технологий.