• TATU va "O‘zbekkosmos" agentligi hamkorligida loyihalar amalga oshiriladi
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi “O‘zbekkosmos» agentligi  o‘rtasida  uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tashrif chog‘ida  iqtisodiyotni innovatsion rivojlantirish shuningdek, ilmiy-texnik, moddiy imkoniyatlar va kadrlar salohiyatidan to‘laroq foydalanish maqsadida, kosmik tadqiqotlar va texnologiyalarni qo‘llash bo‘yicha uslubiy ko‘rsatmalarni birgalikda ishlab chiqish, shuningdek, kosmik texnologiyalar va uchuvchisiz uchish apparatlaridan olingan ma’lumotlarni qayta ishlash, ulardan foydalanish kabi masalalar muhokama qilindi.
Shuningdek, kosmik texnologiyalar va uchuvchisiz uchish apparatlari yordamida birgalikda ishlab chiqarish faoliyatini amalga oshirish, kosmik texnologiyalar va uchuvchisiz uchish vositalari yordamida aero fotografiyasini amalga oshirish, uning natijalaridan foydalanishni ta’minlovchi musobaqalar va maqsadli dasturlar, ishlab chiqarish, TATU bazasida kosmos sohasida kompetentlik markazini ochish, O‘zbek kosmosi ilmiy laboratoriyasini ochish, ushbu sohaga yosh kadrlarni jalb etish bo‘yicha seminar-trening tashkil etilishi kabi loyihalar yuzasidan fikr almashinildi.

• ТАТУ будет осуществлять совместные проекты с агентством «Узбеккосмос»
Состоялась встреча между представителями Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и агентством «Узбеккосмос» при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
В рамках встречи были обсуждены вопросы совместной разработки методических указаний по применению научных изысканий и технологий в космической сфере, обработки и применения данных, полученных с помощью космических и беспилотных технологий, с целью инновационного развития экономики и применения научно-технических и материальных возможностей и кадрового потенциала.
Также состоялся обмен мнений по организации совместной производственной деятельности, аэрофотосъёмки с помощью космических и беспилотных технологий, проведения соответствующих соревнований и разработки целевых программ, открытию компетентного центра в космической сфере при ТУИТ, научной лаборатории узбекского космоса, организации семинаров-тренингов для привлечения молодых кадров в эту сферу.