• TATU tomonidan maqolalar tanlovi e’lon qilindi
O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 30 yilligi munosabati bilan, TATU talabalari, professor o‘qituvchilari va ilmiy tadqiqodchillari o‘rtasida, "Yangi O‘zbekistonda AKTning jadal rivojlanishi" mavzusida maqolalar tanlovi o‘tkaziladi.
Tanlovda qatnashish istagini bildirganlar, joriy yilning 12-iyulidan 12-sentabrgacha  respublikamizning gazeta va jurnallarida chop etilgan maqolalarini Muhammad Al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Yoshlar bilan ishlash, maʼnaviyat va maʼrifat bo‘limiga topshirishlari mumkin.
Maqolalar Respublika maʼnaviyat va maʼrifat markazi, Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligi, Isteʼdodlarni qo‘llab-quvvatlash “Ulug‘bek” jamg‘armasi va “Maʼrifat” targ‘ibotchilar jamiyati  tomonidan ko‘rib chiqiladi va 2021-yilning 15-sentabr kunigacha qabul qilinadi.
Tanlov g‘oliblari:
1-o‘rin uchun - 15 000 000 so‘m
2-o‘rin uchun - 10 000 000 so‘m
3-o‘rin uchun - 5 000 000 so‘m
shunigdek, uchta qo‘shimcha rag‘batlantiruvchi o‘rinlar uchun 3 000 000 so‘mdan pul mukofotlari, diplom va turli sovg‘alar bilan taqdirlanadilar.

• ТУИТ объявил конкурс статей
В честь празднования 30-летия государственной независимости Республики Узбекистан проводится конкурс статей для студентов, профессоров и преподавателей Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий на тему «Ускоренное развитие ИКТ в Новом Узбекистане».
Желающие участвовать в конкурсе могут предложить свои статьи, опубликованные в республиканских газетах и журналах с 12 июля по 12 сентября, в Отдел работы с молодежью, духовности и просвещения Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
Конкурсное жюри в составе Республиканского центра духовности и просвещения, Министерства высшего и среднего специального образования, Республиканского фонда по поддержке одарённой молодежи имени Улугбека, Общества пропагандистов «Маърифат» рассмотрит представленные на конкурс статьи. Статьи будут приниматься до 15 сентября 2021 года.
Победители конкурса получат:
За 1-е место – 15 миллионов сумов;
За 2-е место – 10 миллионов сумов;
За 3-е место – 5 миллионов сумов.
Также, в качестве стимула 3 дополнительных места будут награждены денежными призами в размере 3 миллиона сумов, дипломами и различными призами.