• Davlat gerbi – mustaqillik timsoli!
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Davlat gerbi qabul qilinganligining 29 yilligi munosabati bilan 2021-yil 2-iyul kuni videokonferensaloqa ko‘rinishida “Davlat gerbi – mustaqillik timsoli!” mavzusida onlayn maʼrifiy tadbir o‘tkazildi.
Mazkur tadbirda Vazirlik markaziy apparati boshqarma va bo‘limlari, hududiy boshqarmalari, shuningdek, tizimdagi korxona va tashkilotlar rahbar-xodimlari ishtirok etdi.
Maʼrifiy tadbirda AKT vaziri maslahatchisi N.Abdullayev, yuridik fanlar doktori, professor M.Baratov tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Davlat gerbining qabul qilinish jarayonlari, O‘zbekiston Respublikasining “O‘zbekiston Respublikasi Davlat gerbi to‘g‘risida”gi Qonun mazmun-mohiyati, undan foydalanish tartib-qoidalari to‘g‘risida batafsil maʼlumot berildi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 5-moddasida “O‘zbekiston Respublikasi qonun bilan tasdiqlanadigan o‘z davlat ramzlari -bayrog‘i, gerbi, va madhiyasiga ega”ligi keltirilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 215-moddasida davlat ramzlariga hurmatsizlik qilish asosan, O‘zbekiston Respublikasi yoki Qoraqalpog‘iston Respublikasining Davlat bayrog‘i, Davlat gerbi yoxud Davlat madhiyasiga hurmatsizlik qilish bazaviy hisoblash miqdorining 25 baravarigacha (6 mln 125 ming so‘m) miqdorda jarima yoki 360 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoxud 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanishi mumkinligi alohida qayd etildi.
Bundan tashqari, “O‘zbekiston Respublikasi Davlat gerbi to‘g‘risida”gi Qonunning 5-moddasiga alohida to‘xtalib, O‘zbekiston Respublikasi Davlat gerbining elementlarini nodavlat tashkilotlari hujjatlarining rekvizitlari yoki reklama materiallariga kiritilishiga yo‘l qo‘yilmasligi, O‘zbekiston Respublikasi Davlat gerbining tasviri tushirilgan belgilardan ishlab chiqarilayotgan yoki realizatsiya qilinayotgan tovarlarni (ishlarni, xizmatlarni) o‘tkazish uchun tijorat maqsadlarida foydalanish mumkin emasligi, Nodavlat notijorat tashkilotlarining ramzlari O‘zbekiston Respublikasining Davlat gerbiga o‘xshash bo‘lishi mumkin emasligi taʼkidlandi.

• Государственный герб — символ независимости!
В связи с 29-летием принятия Государственного герба Республики Узбекистан в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций 2 июля 2021 года прошло онлайн-мероприятие в онлайн-формате посредством видеоконференцсвязи.
В мероприятии приняли участие руководители и сотрудники Центрального аппарата, территориальных управлений, а также подведомственных предприятий и организаций Министерства.
В мероприятии советник Министра ИКТ Н. Абдуллаев, доктор юридических наук, профессор М. Баратов рассказали о ходе принятия Государственного герба Республики Узбекистан, сущности Закона Республики Узбекистан «О Государственном гербе Республики Узбекистан».
В частности, в статье №5 Конституции Республики Узбекистан отмечено, что Республика Узбекистан имеет свои государственные символы — флаг, герб, гимн, утверждаемые законом.
В статье №215 Уголовного кодекса Республики Узбекистан отмечено, надругательство над Государственным флагом, Государственным гербом либо Государственным гимном Республики Узбекистан или Республики Каракалпакстан — наказывается штрафом до двадцати пяти базовых расчетных величин или обязательными общественными работами до трехсот шестидесяти часов либо исправительными работами до трех лет.
Кроме этого, в соответствии со статьей №5 Закона Республики Узбекистан «О Государственном гербе Республики Узбекистан», не допускается включение элементов Государственного герба Республики Узбекистан в реквизиты документов или рекламные материалы негосударственных организаций. Обозначения, представляющие собой изображение Государственного герба Республики Узбекистан, не могут быть использованы в коммерческих целях для продвижения производимых или реализуемых товаров (работ, услуг). Символики негосударственных некоммерческих организаций не могут быть схожи с Государственным гербом Республики Узбекистан.