• AKT vaziri Boysun tumani yoshlari bilan ochiq muloqot o‘tkazdi
Yurtning jadal rivojlanishi, muayyan yutuqlarga erishishi, xalqning farovon bo‘lishi mamlakatda yoshlar ta’lim-tarbiyasi va kelajagiga beriladigan e’tibor darajasiga chambarchas bog‘liq. Shu sababli, O‘zbekistonda yoshlar masalasi davlat siyosatining eng ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
Bugun, 26-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov hamda Boysun tumani hokimi A. Jo‘rayev bilan Surxondaryo viloyati Boysun tumani yoshlari o‘rtasida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi.
Sohaga oid ilmiy izlanishlarni davom ettirish, yanada kengaytirish maqsadida Toshkent viloyatining Nurafshon shahrida Toshkent axborot texnologiyalari universiteti filiali ochildi. Kelgusida Respublikamizning barcha hududlarda IT mutaxassislarni tayyorlaydigan texnikumlarni ochilishi ham ko‘zda tutilgan.
Yoshlarning AKTga qiziqishi yuqoriligi inobatga olinib, Toshkent axborot texnologiyalari universitetida 2020-2021 o‘quv yili uchun “Raqamli iqtisodiyot” bakalavr ta’lim yo‘nalishi hamda sakkizta yangi magistratura mutaxassisligi ochildi. Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori bilan mazkur oliy ta’lim muassasasida O‘zbek-Belarus qo‘shma fakulteti tashkil etilib, 2020-2021 o‘quv yili uchun 500 talaba qabul qilindi. Umuman, bugungi kunda universitet va uning filiallarida jami 15 mingga yaqin talaba tahsil olmoqda.
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi uzluksizlikni ta’minlashda xorij tajribasini chuqur o‘rganish, ilg‘or uslublarni mahalliy kadrlar tayyorlash tizimiga tatbiq etish dolzarb hisoblanadi. Shu bois, 2019-yilda Toshkent shahrida Amiti universiteti faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Unga xorijiy mamlakatlardan 17 nafar PhD darajasiga ega professor-o‘qituvchi jalb qilindi. O‘tgan o‘quv yilida 498 nafar talaba mazkur universitetning birinchi kursini bitirdi. 2020-2021- o‘quv yili uchun kirish imtihonlari to‘liq onlayn shaklda tashkil etilib, mazkur oliy ta’lim muassasasiga 384 nafar talaba qabul qilindi.
Prezidentimizning 2020-yil 6-oktabrdagi “Axborot texnologiyalari sohasida ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularni IT-industriya bilan integratsiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 4851-sonli qaroriga muvofiq, o‘tgan yili ixtisoslashtirilgan tayanch maktablar tashkil etilib, jihozlandi. Tizimdagi korxona va tashkilotlar homiy sifatida biriktirilib, ularning moddiy-texnik bazasini mustahkamlashga o‘n milliard so‘mdan ortiq mablag‘ ajratildi. Bu yil 82 ta, 2022-yilda 64 ta va 2023-yilda 45 ta shunday ixtisoslashtirilgan maktab tashkil etish ko‘zda tutilgan.
2020-yilda hududlarda 14 ta tayanch maktablar ochildi. Ushbu maktablarga jami 1 325 nafar o‘quvchi hujjat topshirib, joriy yilning 12-yanvar kuni test sinovlari asosida 18 ta guruhga 630 nafar o‘quvchi saralab olindi. 2021-yilda esa, hududlarda 82 ta maktab tashkil etilib,164 ta guruhga 4 920 nafar o‘quvchi saralab olinadi.

• Министр ИКТ провел открытую беседу с молодежью Байсунского района
Ускоренное развитие любого государства, достижение определенных результатов и процветание общества непосредственно связано с воспитанием молодежи и оказываемом ей вниманием. Вопросы молодежи являются одним из приоритетных в государственной политике Республики Узбекистан.
Сегодня, 26 июня Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков и хоким Байсунского района А. Жураев провели открытую встречу с молодежью в Байсунском районе Сурхандарьинской области.
С целью продолжения научных работ в ИКТ-сфере, расширения возможностей для молодежи в городе Нурафшон в Ташкентской области был открыт филиал Ташкентского университета информационных тхенологий имени Мухаммада ал-Хоразмий. В дальнейшем также планируется открыть во всех регионах республики техникумы, специализирующиеся на подготовке IT-специалистов.
Учитывая все возрастающий интерес молодежи к информационно-коммуникационным технологиям, начиная с 2020-2021 года в ТУИТ были открыты направление бакалавриата «Цифровая экономика», а также восемь новых направлений магистратуры. Соответствующим постановлением Кабинета Министра в вузе был организован Совместный факультет Ташкентского университета информационных технологий и Белорусского государственного университета информатики и радиоэлектроники. В 2020-2021 году на данный факультет поступили 500 студентов. А общее количество студентов ТУИТ и его филиалов достигает 15 тысяч.
Серьезное внимание также уделяется изучению зарубежного опыта, применению передовых методик при подготовке кадров в сфере ИКТ. С учетом этого, в 2019 года был создан Университет Амити в Ташкенте. Профессорско-преподавательский состав вуза представляют 17 PhD-докторов. В прошлом году вуз окончили 498 выпускников. В 2020-2021 учебном году вступительные экзамены были организованы полностью в онлайн-формате, по результатам которых в вуз было принято 384 студента.
Плодотворную работу осуществляет Университет Инха в Ташкенте, где в настоящее время преподает 51 преподаватель и ассистент. Общее количество студентов вуза составляет 1 506 человек.
В соответствии с постановлением Президента №ПП-4851 от 6 октября 2020 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией» в прошлом году были организованы и оснащены специализированные IT-школы. За каждой из которых закреплены спонсорские организации и предприятия, выделены средства на укрепление их материально-технической базы в размере свыше 10 миллиардов сумов. В текущем году предусмотрена организация еще 85 таких школ, в 2022-м — 64 и в 2023 году — 45.
В 2020 году было открыто 14 базовых специализированных IT-школ. Для поступления в эти школы 1 385 учеников сдали свои документы, из которых по результатам тестовых испытаний, прошедших 12 января этого года, было отобрано 630 учеников. В 2021 году в регионах будет организовано 82 спецшколы, куда отберут еще 4 920 учеников.