Bugun, 15 iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov rahbarligidagi Ishchi guruh Andijon viloyatidagi soha korxona, tashkilot va muassasalari tarkibiy bo‘linmalari faoliyati bilan tanishishni boshladi. An’anga aylangan mana shunday o‘rganishlarda erishilgan yutuqlar bilan birga, muammoli masalalarni joyida hal etishga ham katta e’tibor qaratiladi.
Navbatdagi tashrif «Radioaloqa, radioeshittirish aa televideniye markazi» DUKning Andijon radiotelevideniye uzatish markazidan boshlandi.
Andijon shahar yaqinidagi Beshbosh adirligida dengiz sathidan 892 metr balandlikda joylashgan radiotelevizion stansiyada 186 mertlik minora o‘rnatilgan. Bu yerdan Andijon viloyati 100 foiz, Farg‘ona viloyati 70 foiz va Namangan viloyatining 60 foiz teleradioeshittirish dasturlari bilan qamrovi ta’minlanadi.
Shuningdek, stansiyadan «O‘zbekiston», «Yoshlar», «Mahalla» va «O‘zbekiston 24» radiodasturlari ham uzatiladi.
Andijon radiotelevideniye uzatish markazi mutaxassislari Ishchi guruhga kelgusida qilinadigan ishlar xususida gapirib berishdi.
- Zimmalaringga yuklangan vazifa g‘oyatda mas’uliyatli, - dedi AKT vaziri Shuhrat Sodiqov markaz xodimlari bilan muloqot chog‘ida. - Har qanday sharoitda ham aholiga teleradiodasturlarni sifatli uzatish muhim. Buning uchun sizlarga zarur sharoitlar yaratilib berilishi kerak. Bu borada bor kuchimizni ayamaymiz.

• Рабочая группа Министерства ИКТ находится с рабочей командировкой в Андижанской области
Сегодня, 15 июня Рабочая группа Министерства под руководством Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрата Садикова начала ознакомление с деятельностью подведомственных предприятий, организаций и учреждений, расположенных в Андижанской области. Наряду с изучением успехов и достижений серьезное внимание также уделяется решению проблемных вопросов на местах.
Первым делом Рабочая группа Министерства ознакомилась с деятельностью Андижанского филиала ГУП «Центр радиосвязи, радиовещания и телевидения.
На радиотелевизионной станции, расположенной на высоте Бешбош рядом с городом Андижан на высоте 892 метра от уровня моря, установлена 186-метровая башня. Отсюда ведется телевизионная трансляция на всю Андижанскую область, большую часть Ферганской (70 процентов покрытия), Наманганской (60 процентов покрытия) области.
Также со станции ведется вещание радиоканалов «O‘zbekiston», «Yoshlar», «Mahalla» и «O‘zbekiston 24».
Сотрудники Андижанского радиотелевещательного центра рассказали Рабочей группе о предстоящей работе.
— Поставленные перед нами задачи налагают на нас большую ответственность, — отметил в беседе с ними Министр ИКТ Ш. Садиков. — Телерадиовещание играет важнейшую роль в любых условиях. Учитывая это, необходимо создать для работников необходимые условия, и для этого мы приложим все усилия.