• Sirdaryo viloyatida “Bag‘rikeng O‘zbekiston — umumiy uyimiz” festivali doirasida robototexnika ko‘rgazmasi tashkil etildi
Ayni paytda Sirdaryo viloyatida “Bag‘rikeng O‘zbekiston — umumiy uyimiz” millatlararo do‘stlik festivali bo‘lib o‘tmoqda.
Unda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining viloyat hududiy boshqarmasi, IT Park Sirdaryo filiali rahbar va xodimlari ishtirok etmoqda.
Festival doirasida yoshlarni IT sohasiga bo‘lgan qiziqishlarini oshirish, ularni zamonaviy kasblarga yo‘naltirish maqsadida “Robototexnika” ko‘rgazmasi tashkil etildi va ushbu soha ixlosmandlari o‘rtasida musobaqa ham o‘tkazildi.
Shuningdek, yoshlarning axborot texnologiyalari sohasida bilim olishlari uchun yaratilgan shart-sharoitlar va imkoniyatlar, jumladan viloyatda tashkil etilgan IT Park filiali va Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari faoliyati to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.

• В Сырдарьинской области в рамках фестиваля «Толерантный Узбекистан — наш общий дом» прошла выставка робототехники
В настоящее время в Сырдарьинской области проходит фестиваль интернациональной дружбы «Толерантный Узбекистан — наш общий дом».
В нем также активное участие принимают руководители и сотрудники территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Сырдарьинской области, а также Сырдарьинского филиала IT Park.
В рамках фестиваля была организована выставка робототехники, а также проведено соревнование по данной дисциплине, с целью повышения у молодежи интереса к ИКТ, их ориентации на современные профессии.
Также была дана информация о создаваемых условиях и возможностях для молодежи в плане получения ими современных знаний в сфере ИКТ, в том числе о деятельности Сырдарьинского филиала IT Park и Учебных центров цифровых технологий.