• Qashqadaryo viloyati Koson tumanida yangi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi
Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan “Besh muhim tashabbus”ning 3-yo‘nalishi Aholi va yoshlarning kompyuter texnologiyalaridan keng va samarali foydalanish uchun shart-sharoitlar yaratish, yoshlarni axborot texnologiyalari sohasidagi tadbirkorlikka jalb qilish doirasida  Qashqadaryo viloyati Koson tumanida 1-sonli kasb-hunar maktabi binosida zamonaviy infratuzilmalar bilan jihozlangan IT-markaz ochildi.
Ushbu markaz Qashqadaryo viloyatida tashkil etilgan to’qqizinchi o‘quv markazi hisoblanadi.
Axborot texnologiyalari markazining tantanali ochilish marosimida Axborot texnologiyalar va komunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligi Qashqadaryo viloyati hududiy boshqarmasi, Koson tumani hokimligi rahbar va xodimlari, IT-markazi vakillari hamda yoshlar ishtirok etdi.
O‘quv markazda aholi va yoshlarning zamonaviy axborot texnologiyalari sohasida bilim egallashlari uchun zarur bo‘lgan barcha shart-sharoitlar yaratilgan. Shu bilan birga o‘quv markazda tumandagi korxona va tashkilotlar rahbarlari hamda  xodimlarning axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida malakasini oshirishi rejalashtirilgan.
Tadbirda o’qituvchilar va iqtidorli o’quvchilarga 102 dona so’nggi rusumdagi planshetlar topshirildi.

• В Касанском районе Кашкадарьинской области открылся Учебный центр цифровых технологий
В рамках третьего направления Пяти инициатив Президента Республики Узбекистан – созданием условий для широкого и эффективного использования компьютерных технологий населением и молодежью, привлечением молодежи к предпринимательству в области информационных технологий в Касанском районе Кашкадарьинской области открылся IT-центр, оснащенный современной техникой.
Данное учебное заведение стало девятым по счету IT-учебным заведением, открытым в данном регионе.
В церемонии открытия центра участвовали руководители и сотрудники территориального управления Министерства по Кашкадарьинской области, хокимията Касанского района, сотрудники IT-центра, а также местная молодежь.
В данном учебном центре все условия для получения знаний населением и молодежью. Вместе с этим, в центре также предусматривается организовать курсы по повышению квалификации работников предприятий и организаций в районе в сфере ИКТ.