• AKT vaziri “Telecom innovations” korxonasi faoliyati bilan tanishdi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov Navoiy viloyatida joylashgan “Telecom innovations” korxonasi faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Yurtimizda AKT sohasida xalq ehtiyoji uchun mahsulotlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan bir qancha korxonalar bor. Ana shunday korxonalardan biri, “Navoiy” erkin industrial-iqtisodiy zonasidagi “Telecom innovations” qoʻshma korxonasidir.
Soha rahbari korxona mutaxassislari bilan ishlab chiqarish jarayonlarini kengaytirish, tayyorlanayotgan mahsulotlar sifatini oshirish, ularni  mahalliy hamda  tashqi bozorga chiqarish yuzasidan suhbatlashdi. Shu bilan birga, korxonada mehnat qilayotgan yosh xodimlar va ularga yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdi.
Tadbirkorlik mamlakat iqtisodini koʻtarishda katta ahamiyatga ega. Ayniqsa, bu faoliyat davlat-xususiy sheriklik asosida yoʻlga qoʻyilsa, yanada samarali boʻladi. Hozirgi kunda korxonada monoblok kompyuterlar, smartfonlar, ayniqsa, aholi ehtiyojiga koʻra elektr jihozlari, led-panellar, routerlar ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyilgan. Bu esa, kelajakda eksport qilinadigan mahsulotlar sonini yanada koʻpayishiga xizmat qiladi.
“Telecom innovations” MChJ O‘zbekiston-Xitoy qo‘sha korxonasi bo’lib, 2010-yilda tashkil topgan. Zavod yiliga 120 ming ta telekommunikatsion uskunalarni ishlab chiqara oladi. Mahsulotning mahalliylashtirish darajasi esa 74 foizgacha yetkazilgan. Hozirda zavodda 68 kishi faoliyat ko‘rsatadi.

• Министр ИКТ ознакомился с деятельностью предприятия «Telecom innovations»
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков ознакомился с деятельностью предприятия «Telecom innovations», расположенного в Навоийской области.
В сфере ИКТ действуют предприятия, специализирующиеся на производстве продукции для потребительских нужд. Одним из таких предприятий является совместное предприятие «Telecom innovations» в Навоийской индустриально-экономической зоне.
Руководитель отрасли обсудил со специалистами предприятия вопросы расширения производства, повышения качества выпускаемой продукции, их вывода на отечественный и зарубежный рынки. Вместе с этим он провел беседу с молодыми работниками, ознакомился с условиями их труда.
Предпринимательство играет важную роль в экономическом развитии государства. Оно имеет больший эффект, если оно основано на государственно-частном партнерстве. В настоящее время на предприятии налажено производство продукции, на который имеется высокий спрос среди населения – компьютеров-моноблоков, смартфонов, а также лед-панелей, роутеров. Это, в свою очередь, послужит увеличению объема экспортируемой продукции.
Совместное узбекско-китайское предприятие ООО «Telecom innovations» было создано в 2010 году. Годовая мощность завода составляет 120 тысяч телекоммуникационных устройств. Уровень локализации продукции достигает 74 процентов. Сегодня на заводе трудится 68 человек.