Xalq deputatlari Samarqand viloyati Kengashining oʻttiz uchinchi sessiyasi kun tartibiga asosan, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 5-oktyabrdagi “Raqamli Oʻzbekiston–2030” strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmoni ijrosi boʻyicha Samarqand viloyatida olib borilayotgan ishlar toʻgʻrisida hisobot berildi.
Hisobotda “Raqamli Oʻzbekiston – 2030” strategiyasi doirasida viloyatda raqamli infratuzilmani, elektron hukumat, raqamli iqtisodiyot, raqamli texnologiyalar milliy bozorini rivojlantirish hamda axborot texnologiyalari sohasida taʼlim berish va malaka oshirishning ustuvor yoʻnalishlari boʻyicha amalga oshirilgan ishlar toʻgʻrisida maʼlumot berildi.
Jumladan, Samarqand viloyatini raqamli transformatsiya qilish dasturiga asosan 2022-yil yakuniga qadar 47 ta loyiha, Nurobod va Qoʻshrabot tumanlari boʻyicha 73 ta tadbirlar amalga oshirilayotganligi, bugungi kunga qadar 65 foizi boʻyicha ishlar yakuniga yetkazilganligi aytib oʻtildi va amalga oshirilgan ishlar boʻyicha batafsil maʼlumot berildi.
Shuningdek, joriy yil yakuniga qadar barcha umumtaʼlim maktablari, maktabgacha taʼlim va sogʻliqni saqlash muassasalari, mahalla fuqarolari yigʻinlari yuqori tezlikdagi Internet tarmogʻi bilan qamrab olinishi, viloyatning 20 ta hududida Wi-Fi hududlari tashkil etilishi, Farmon doirasida 329,6 ming keng polosali kirish portlari oʻrnatilishi, sohalarda “Elektron kundalik”, “Elektron poliklinika”, “Elektron shifoxona”, “Shaffof qurilish”, “Ijtimoiy himoya yagona reestri”, “Mahalla” singari axborot tizimlari joriy etilishi toʻgʻrisida aytib oʻtildi.
Hisobot yakunida deputatlar tomonidan berilgan savollarga javob berilib, “Raqamli Oʻzbekiston – 2030” dasturi doirasida viloyatda bajarilishi belgilangan loyihalarning toʻliq amalga oshirilishi  boʻyicha keng koʻlamli ishlar olib borilayotganligi hamda barcha loyihalar  doimiy nazoratda ekanligi taʼkidlandi.

• В Самаркандской области обсуждена проводимая работа в рамках реализации Стратегии «Цифровой Узбекистан-2030»
На 33-й сессии Кенгаша народных депутатов в Самаркандской области был дан отчет о проводимой работе в рамках Указа Президента Республики Узбекистан «Об утверждении стратегии «Цифровой Узбекистан-2030» и мерах по ее эффективной реализации».
В отчете была дана информация о проводимой работе по приоритетным направлениям в рамках развития цифровой инфраструктуры, электронного правительства, цифровой экономики, развития национального рынка цифровых технологий, образования и повышения квалификации в сфере ИКТ.
Так, в соответствии с программой цифровой трансформации Самаркандской области к 2022 году была дана подробная информация о реализации 47 проектов, 73 мероприятий в Нурабадском и Кушрабатском районах, и тем самым было выполнено 65 процентов от запланированных работ.
Также было отмечено, что к концу текущего года все общеобразовательные школы, дошкольные образовательные и медицинские учреждения, махаллинские сходы граждан будут обеспечены высокоскоростным Интернетом. Также в области намечается организовать 20 Wi-Fi-зон, установить 329,6 тысячи широкополосных портов, а также внедрить системы «Электронный дневник», «Электронная поликлиника», «Электронная больница», «Прозрачное строительство», «Единый реестр социальной защиты», «Махалля».
В конце мероприятия были даны ответы на вопросы депутатов. Было отмечено, что сегодня проводится всесторонняя работа и осуществляется постоянный мониторинг по реализации проектов, определенных в программе «Цифровой Узбекистан - 2030».