• BDIRU talabalari bilan ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi
Bugungi kunda Prezidentimiz tomonidan yoshlar siyosati sohasida qator ustuvor vazifalar belgilanib, samarali ishlar amalga oshirilmoqda. Shu bilan birga, chet elda o‘qiyotgan yoshlar bilan ishlash, ularning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, shuningdek, zamonaviy jamiyatda o‘z o‘rnini topishiga ko‘maklashish ma’suliyatli vazifalarimizdan biridir.
Shundan kelib chiqib Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi maʼsul xodimlari Belarus davlat informatika va radioelektronika universitetida tahsil olayotgan o'zbekistonlik talabalarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishib,  ular  bilan  ochiq muloqot o'tkazdi.
Ochiq muloqot davomida BDIRU talabalari bilan nafaqat IT sohaga oid muammolar, bundan tashqari yoshlarni qiziqtiradigan barcha masalalar ham batafsil muhokama qilindi. Yoshlar tomonidan sohani rivojlantirishga oid takliflar, mulohazalar bildirildi. Shuningdek, AKT vazirligi maʼsul xodimlari  talabalarning o‘qish jarayoni va bo‘sh vaqtlari qanday tashkillashtirilganligi bilan tanishdilar.
- Bugungi kunda yoshlarning o‘z ijodiy va intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarish, zamon talablariga javob beradigan mehnat bozorida raqobatbardosh kadrlar tayyorlash uchun zarur shart-sharoitlar va imkoniyatlar yaratilmoqda. Albatta, biz talabalar uchun bunday e’tibor quvonarli holdir. Men Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va Belarus davlat informatika va radioelektronika universiteti bilan hamkorlikda yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashga yo‘naltirilgan hamkorlik asosidagi fakultet (TATU-BDIRU) talabasiman. Dastlabki 2 yillik o‘qishni TATUda, keyingi 2 yilni esa BDIRUda davom ettiryapman. Bilim olishimiz, mustahkam ko‘nikmalarga ega bo‘lishimiz uchun bu yerda barcha shart-sharoitlar yaratilgan. Ishonch bilan ayta olamanki, kelajakda vatanimizga qaytib soha rivoji va ravnaqi yo‘lida o‘z hissamizni qo‘shamiz, - deydi BDIRU talabasi Abrorjon Raxmanov.
Shuni alohida ta’kidlab o‘tish kerakki, AKT sohasidagi mutaxassislarni hamkorlikda  o'qitish va malakasini oshirish doirasida samarali ishlar olib borilmoqda. Belarus Respublikasi Prezidentining 2018-yil sentyabr oyida O'zbekiston Respublikasiga davlat tashrifi doirasida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va Belarus davlat informatika va radioelektronika universiteti bilan hamkorlikda yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashga yo'naltirilgan hamkorlik asosidagi  fakultetini (TATU-BDIRU) tashkil etish to'g'risidagi shartnoma imzolandi.
Bugungi kunda yoshlarning ta’lim olishi, kasb-hunar egallashi, yetuk insonlar bo‘lib ulg‘ayishi yo‘lida zamonaviy, ilg‘or-innovatsion yutuqlardan foydalangan holda shart-sharoitlarni yaratib berish uchun O‘zbekiston bor kuch va imkoniyatlarini ishga solmoqda. Natijada bugun yuksak bilimli, zamonaviy fikrlaydigan, qat’iy pozitsiyaga ega yoshlar mamlakatning ertangi taraqqiyotini tobora hal qiluvchi kuchga aylanib boryapti. Uchrashuvda talabalar dolzarb masalalarni dadil ko‘tarib, ilg‘or fikrlari bilan faol qatnashdilar.

• Состоялась открытая беседа со студентами БГУИР
В настоящее время Президентом Республики Узбекистан были определены приоритетные задачи молодежной политики, осуществляется плодотворная работа в этом направлении. Вместе с этим, одной из важных задач является работа с молодежью, обучающейся за рубежом, защита их прав и интересов, их всесторонняя поддержка и стимулирование, воспитание в патриотическом духе, содействие в занятии ими достойного места в обществе.
Ответственные сотрудники Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций провели открытую беседу со студентами Белорусского государственного университета информатики и радиоэлектроники, ознакомились с созданными для них условиями.
В ходе открытой беседы были подробно обсуждены не только проблемы в IT-сфере, но также интересующие молодых людей другие актуальные вопросы. Молодые люди, в свою очередь, высказали свои мнения и предложения по дальнейшему развитию ИКТ-отрасли. Также была проведена ознакомительная работа с учебным процессом и досугом молодежи, обучающейся в БГУИР.
- В настоящее время для молодежи создаются все условия и возможности для реализации интеллектуального и творческого потенциала, подготовки конкурентоспособных кадров, отвечающих современным требованиям, что весьма отрадно. Я являюсь студентом совместного факультета Ташкентского университета информационных технологий и Белорусского государственного университета информатики и радиоэлектроники (ТУИТ-БГУИР). Первые два года я обучался в ТУИТ, и последующие два года я продолжил свою учебу в БГУИР. Здесь есть все условия для получения знаний, овладения устойчивыми навыками. Могу с уверенностью сказать, что, вернувшись домой, мы внесем свой вклад в процветание Родины, - отметил студент БГУИР Аброржон Рахманов.
Следует отметить, что сегодня ведется плодотворное сотрудничество в рамках совместной подготовки и повышения квалификации IT-специалистов. Так, по результатам государственного визита Президента Республики Беларусь в Республику Узбекистан в сентябре 2018 года был подписан договор между Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и о создании БГУИР на базе ТУИТ совместного факультета информационных технологий для подготовки высококвалифицированных IT-специалистов.
Сегодня в Узбекистане прилагаются все усилия для создания условий c современных, инновационных достижений с целью получения молодежью образования и освоения профессий. В результате высокообразованная, современно мыслящая, обладающая твердой позицией молодежь становится решающей силой в деле процветания нашей страны.