• AKT vaziri va Xalqaro elektraloqa ittifoqining (XEI) MDH bo'yicha mintaqaviy vakolatxonasi direktori bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Belarus Respublikasida bo'lib o'tayotgan “TIBO-2021” XXVII Xalqaro axborot-kommunikatsiya texnologiyalari forumi doirasida, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov Xalqaro elektraloqa ittifoqining (XEI) MDH bo'yicha mintaqaviy vakolatxonasi direktori Natalya Mochu bilan uchrashdi.
Mintaqaviy ofis direktori N. Mochu ta'kidlashicha, O'zbekiston XEI bilan faol aloqada bo'lib, ularni muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun davlat organlari, xususiy tuzilmalar va ilmiy doiralarni jalb qilgan holda mintaqaviy tashabbuslarni amalga oshiradi. Bunga misol tarzida qishloq va chekka joylardagi telekommunikatsiya obyektlarini elektr energiyasi bilan barqaror ta'minlash bo'yicha amalga oshirilgan loyihalarni aytish mumkin.
Uchrashuv davomida xotin-qizlar va yosh avlodni AKT, tadbirkorlik va davlat boshqaruvi bo'yicha malakasini oshirish markazini yaratish, zamonaviy AKT yechimlaridan foydalangan holda bolalarga ta'lim va  tarbiya berish tizimini takomillashtirish bo'yicha va boshqa bir qancha loyihalar yuzasidan fikr almashinildi.
Shu bilan birga, XEIning o'quv guruhlari va ishchi guruhlari ortasida AKT sohasidagi statistik ma'lumotlarda va ishchi guruhlar ishida o'zbekistonlik mutaxassislarning ishtirokini yanada faollashtirish, ishlarni kuchaytirish bo'yicha kelishuvga erishildi.

• Министр ИКТ провел встречу с директором регионального отделения Международного союза электросвязи (МСЭ) по СНГ
В рамках XXVII Международного форума по информационно-коммуникационным технологиям «ТИБО-2021» Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрат Садыков встретился с директором регионального отделения Международного союза электросвязи (МСЭ) по СНГ Натальей Мочу.
Как отметила директор регионального отделения Международного союза электросвязи (МСЭ) по СНГ Н. Мочу, сегодня Узбекистан активно взаимодействует с МСЭ, инициируя и реализуя региональные инициативы с привлечением государственных органов, частных структур и научных кругов для их успешной реализации. Успешным примером упомянут реализованный проект устойчивого снабжения электроэнергией объектов телекоммуникаций в сельских и отдаленных районах.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по таким проектам как создание Центра повышения квалификации женщин и молодого поколения по ИКТ, предпринимательству и государственному управлению, проект по совершенствованию системы образования и воспитания детей с особыми образовательными потребностями — “инклюзивное образование” с помощью современных ИКТ решений и другие вопросы.
Также была достигнута договоренность усилить работу над дальнейшей активизацией участия специалистов Узбекистана в работе исследовательских комиссий и рабочих групп МСЭ, в том числе в рабочих группах по статистическим данным в области ИКТ.