• Belarus Respublikasi Elektron xizmatlar milliy markazi bilan hamkorlik memorandumi imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi delegatsiyasining “TIBO-2021” Xalqaro forumidagi ishtiroki doirasida, Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markazi va Belarus Respublikasi Elektron xizmatlar milliy markazi o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Ushbu memorandum O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov va Belarus Respublikasi “Elektron xizmatlar milliy markazi” respublika unitar korxonasi direktori R.A. Gradusov o‘rtasida Minsk shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida imzolandi.
Memorandumdan asosiy maqsad – O‘zbekiston va Belarus o‘rtasida elektron hukumat sohasida amaliy hamkorlik va tajriba almashishni yo‘lga qo‘yishdan iboratdir.
Memorandum doirasida tomonlar o‘zaro manfaatli ustuvor yo‘nalishlarda, shu jumladan elektron hukumat infratuzilmasini, axborot tizimlari va resurslarini rivojlantirish, elektron davlat xizmatlari milliy portalini rivojlantirish kabi bir qator yo‘nalishlarda birgalikda ishlash va tajriba almashishga kelishib oldilar.
“Elektron xizmatlar milliy markazi” respublika unitar korxonasi Belarus Respublikasida elektron hukumat asosini tashkil etuvchi eng muhim idoralararo axborot tizimlarining infratuzilma operatoridir. Ushbu markazning asosiy vazifalari orasida fuqarolar va tashkilotlar uchun elektron xizmatlar ko‘rsatish hamda elektron xizmatlar ko‘rsatish davlat tizimini qurish hisoblanadi. Markaz 2012-yilda Belarus Respublikasi Prezidenti huzuridagi Operativ-tahlil markazi huzurida tashkil etilgan.

• Подписан меморандум о сотрудничестве с Национальным центром электронных услуг Республики Беларусь
В рамках участия делегации Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан на международном форуме «ТИБО-2021» подписан Меморандум о сотрудничестве между Центром управления проектами электронного правительства и Национальным центром электронных услуг Республики Беларусь.
Меморандум подписан по итогам переговоров в Минске Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ш. Садыкова с директором Республиканского унитарного предприятия «Национальный центр электронных услуг» Р.А. Градусовым.
Основная цель меморандума – практическое сотрудничество и обмен опытом между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь в сфере электронного правительства.
В рамках меморандума стороны договорились о совместной работе и обмене опытом по приоритетным направлениям, представляющим взаимный интерес, в том числе развитие инфраструктуры, информационных систем и ресурсов электронного правительства, развитие национального портала электронных государственных услуг и др.
РУП «Национальный центр электронных услуг» (НЦЭУ) является инфраструктурным оператором важнейших межведомственных информационных систем, составляющих основу электронного правительства в Республике Беларусь. Среди основных задач НЦЭУ – оказание электронных услуг для граждан и организаций, построение государственной системы оказания электронных услуг. НЦЭУ создан в 2012 году при Оперативно-аналитическом центре при Президенте Республики Беларусь.