• TATU va BDIRU o'rtasidagi hamkorlik mustahkamlanib bormoqda
O'zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi rahbariyatining "TIBO-2021" XXVII Xalqaro axborot-kommunikatsiya texnologiyalari forumida ishtirok etish uchun Belarus Respublikasida bo‘lib turibdi.
Bugun 31-may kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari vaziri Sh. Sodiqov hamda Belorus davlat informatika va radioelektronika universiteti rektori Vadim Bogushning uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Uchrashuv avvalida, O'zbekiston Respublikasi AKT vaziri Sh.Sodiqov tomonidan bugungi kunda O'zbekiston va Belarus o'rtasidagi o'zaro sheriklik munosabatlari samarali rivojlanib borayotganligini ta'kidladi. AKT sohasi hozirgi kunda ustuvor yo'nalishlar qatoriga kiradi, shu munosabat bilan ikki mamlakat  hamkorligida bir qator loyihalar amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, Belarus Respublikasi Prezidentining 2018-yil sentyabr oyida O'zbekiston Respublikasiga davlat tashrifi doirasida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va Belarus davlat informatika va radioelektronika universiteti bilan hamkorlikda yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashga yo'naltirilgan hamkorlik asosidagi  fakultetini (TATU-BDIRU) tashkil etish to'g'risidagi shartnoma imzolandi.
Uchrashuv davomida ikki universitet o'rtasidagi o’zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish shu jumladan, bakalavr va magistr darajalari bo'yicha yangi mutaxassisliklarni ochish, hamda BDIRU o'qituvchilari bilan onlayn formatda sifatli darslar  va kunduzgi ma'ruzalar o'qitilishini  yo'lga qo'yish,  Belorus universitetida hamkorlik asosidagi fakultet o'qituvchilarining amaliyotini tashkil etish, birgalikda tadqiqotlar olib borish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar ta'kidlaganidek, ushbu uchrashuv va o'tkazilgan muzokaralar TATU va BDIRU o'rtasidagi munosabatlarni yangi darajaga ko'tarib, ta'lim va fan sohasida hamkorlik asosidagi dasturlar va loyihalarni samarali amalga oshirishga hissa qo'shadi va yangi imkoniyatlarga yo'l ochadi.

• Укрепляется сотрудничество между ТУИТ и БГУИР
Руководство Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан пребывает в Республике Беларусь в рамках участия в XXVII Международном форуме по информационно-коммуникационным технологиям «ТИБО-2021».
Сегодня, 31 мая, состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрата Садикова с ректором Белорусского государственного университета информатики и радиоэлектроники Вадимом Богушем.
В начале встречи Министр ИКТ Республики Узбекистан Ш. Садиков отметил, что сегодня партнерские отношения между Узбекистаном и Беларусью развиваются в плодотворном ключе. В числе приоритетных направлений ­- сфера ИКТ, в рамках которой реализуется ряд проектов при совместном участии двух стран.
В ходе встречи были обсуждены вопросы по дальнейшему развитию двухсторонних партнерских отношений между двумя вузами, в том числе вопросы открытия новых специальностей по направлениям бакалавриата и магистратуры, широкого привлечения преподавателей БГУИР для проведения занятий и чтения лекций в очном и онлайн-формате, организация стажировок сотрудников и преподавателей совместного факультета в белорусском университете, проведение совместных научных исследований.
Как отметили стороны, данная встреча и проведенные переговоры позволят поднять на качественно новый уровень взаимодействие между ТУИТ и БГУИР, способствуют эффективной реализации совместных программ и проектов, откроют новые возможности для наращивания и диверсификации взаимовыгодных двухсторонних связей в сфере образования и науки.