• Fargʻona viloyatining Raqamli texnologiyalar markazi xodimlari “Urban.Tech Uzbekistan” Hakaton musobaqasida gʻolib boʻldi
"Urban.Tech Hakaton" musobaqasida “Tibbiy yordamchi” loyihasi bilan qatnashgan Fargʻona viloyatining Raqamli texnologiyalar markazi xodimlari Salohiddin Turgʻunov, Ilhomjon Boltaboyev, Muhammadqodir Ahmadjonov va Bahrom Jalilovlar, shuningdek, tibbiyot yoʻnalishida maslahatchi Sarvinoz Ahmadjonova tomonidan taqdim etilgan loyiha birinchi oʻringa loyiq deb topildi.
Bugun Hakaton musobaqasida donorlik va umuman, qon kasalliklari bilan bogʻliq muammolarni bartaraf etishga xizmat qiladigan “Tibbiy yordamchi” nomli dasturiy ilovaning asosiy qismi taqdim etildi.
Maxsus dastur mobil ilova orqali yuklanadi. Asosiy donorlikka qaratilgan ushbu ilovani yaratishdan maqsad qon va qon beruvchilarga bogʻliq, respublika boʻyicha real talablarga mansub, noyob qon guruhlari, qon bilan bogʻliq kasalliklar va qon berishi mumkin boʻlgan donorlarni topib berishdan iborat.
Afzallik xususiyatlari shundan iboratki, bugungi kunda har bir fuqaroning shaxsini tasdiqlovchi hujjatiga qaysi qon guruhiga mansubligi toʻgʻrisida maxsus bosma qoʻyiladi. Shuningdek, respublikada mavjud barcha qon markazlarida roʻyxatda turadigan donorlarni ham mobil ilovaga kiritiladi.
Mazkur ilovada barcha turdagi qon tahlillari javobini olish uchun turli joylarga borishga hojat qolmaydi. Negaki barcha qon tahlillari va qon kasalliklari boʻyicha maʼlumotlar umumiy bir bazada yaratiladi. Qon sinamasini qayerda topshirishingizdan qatʼiy nazar, barcha maʼlumotlar birgina umumiy bazada saqlanadi. Qon tahlili topshirgan fuqaroning natijalari olti oy mobaynida ilovada turadi. Barcha maʼlumotlarni onlayn tarzda koʻrib turish mumkin.
Donorlik qilmoqchi boʻlgan insonlar uchun alohida boʻlim bor. U yerda donorlar haqida barcha maʼlumotlar (salomatligini isbotlovchi dalillar, qon guruhi) mavjud. Eʼtiborli jihati, yurtimizda donorlarni ragʻbatlantirish boʻyicha mukofotlar ham joriy qilingan.
Ilovaning diqqatga sazovor tomoni shundaki, aynan koronavirus xastaligida qonning quyuqlashishi holatlari koʻp qayd etildi. Ana shunday damda qanday muolajalar olish va qonni normal holatga keltirish boʻyicha maʼlumotlarga ega boʻlmagan insonlar “Tibbiy yordamchi” ilovasi orqali kerakli maslahatlarni olishlari mumkin. Respublika qon quyish markazi mazkur loyihaga katta qiziqish bildirishdi va uni amaliyotda sinab koʻrish taklifi berildi.

• Сотрудники Центра цифровых технологий Ферганской области стали победителями хакатона «Urban.Tech Uzbekistan»
Сотрудники Центра цифровых технологий Ферганской области С. Тургунов, И. Болтабоев, М. Ахмаджонов, Б. Джалилов, а также консультант по медицинскому направлению С. Ахмаджонова заняли первое место на хакатоне «Urban.Tech Uzbekistan» со своим проектом – мобильным приложением «Медицинский помощник» (“Tibbiy yordamchi”).
Данная программа, направленная на облегчение вопросов донорства, позволяет получать информацию о донорах с уникальной группой крови, болезнях крови, а также осуществлять поиск доноров.
Сегодня в каждый удостоверяющую личность гражданина документ проставляется группа крови. Также в мобильное приложение вносятся доноры, состоящие на учете в центрах крови по республике. Теперь нет необходимости получать результаты анализов крови на месте, поскольку вся информация об этом, а также о болезнях крови хранится в единой базе, вне зависимости от места сдачи. Результаты анализа гражданина хранятся в приложении в течение полугода, и их можно просмотреть в приложении в онлайн-режиме.
Для лиц, желающих выступить донорами, есть специальный раздел, где хранится актуальная о них информация (информация, свидетельствующая о здоровье пациента, группа крови). Следует отметить, что в нашей стране введена система поощрений для доноров.
Заслуживает внимания и то, что именно при болезни коронавируса наблюдается сгущение крови. С помощью приложения «Медицинский помощник» (“Tibbiy yordamchi”) граждане могут получить консультацию по лечению, а также по нормализации состава крови. Республиканский центр крови проявил высокий интерес к данной разработке, было выдвинуто предложение по его испытанию на деле.