Tadbirda “Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki direksiyasi” MChJ direktori F.Ibragimov hamda Navoiy viloyati hokimining iqtisodiyot va tadbirkorlik masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari T.Atamurodov ishtirok etdi.
Shuningdek, mazkur tadbirda maktab o‘quvchilari, talaba yoshlar, axborot kommunikatsiya texnologiyalari soha mutaxassislariidan iborat keng jamoatchilik vakillari hamda IT Parkning rezidentlari ishtirok etdi.
IT Park filialida IT-mutaxassislar, frilanserlar, START-UP jamoalar ishlashi hamda yoshlarga sifatli ta’lim berish uchun barcha qulayliklar yaratilgan.
Binoda Co-working (kovorking), rezidentlar va startapchilar uchun ofis joylari, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari o‘quv xonasi, robototexnika, kibersport, uchrashuvlarni o‘tkazish xonalari va boshqa yordamchi xonalardan tashkil topgan.
Navoiy viloyatida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasi yo‘nalishi bo‘yicha samarali ishlar amalga oshirilmoqda.
Bugun tashkil etilgan IT-Park Navoiy filiali ham yoshlarni mazkur sohaga qiziqtirish, sohada faoliyat olib borayotgan tadbirkorlik sub’ektlariga bir qator imtiyozlarni bergan holda, yanada kengroq va samarali faoliyat olib borishlari uchun keng imkoniyatlarni yaratib beradi, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida ishlab chiqarilgan mahsulotlar, loyiha va startaplarni hayotga tadbiq etish, iqtisodiyot tarmoqlari va boshqa sohalarga joriy etishda ko‘prik vazifasini bajaradi.
Filial viloyatda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida faoliyat olib borayotgan yuridik shaxslar, oliy ta’lim muassasalari, hozirda Navoiy shahridagi 8-umumta’lim maktabi negizida tashkil etilgan informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan tayanch maktabi bilan hamkorlik olib boradi.
Shuningdek, filial qoshida viloyatning har bir shahar va tumanlarida tashkil etiladigan Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari faoliyat olib boradilar. Hozirgi kunda 8 ta shahar va tumanlarda mazkur markazlar tashkil etilgan. Joriy yil yakuniga qadar yana 3 ta shahar va tumanlarda Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari ochiladi. Mazkur markazlar axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, robototexnika va kibersport yo‘nalishlari bo‘yicha faoliyat olib boradilar.

• В Навоийской области открылся филиал IT Park
В мероприятии приняли участие директор Технологического парка программных продуктов и информационных технологий Ф. Ибрагимов и первый заместитель хокима Навоийской области по вопросам экономики и предпринимательства Т. Атамуродов.
Также в мероприятии приняли участие учащиеся школ, студенты, специалисты сферы ИКТ, представители широкой общественности и резиденты IT Park.
В филиале IT Park созданы все условия для IT-специалистов, фрилансеров, стартап-команд для реализации своего потенциала, а также условия для качественного обучения молодежи.
В здании филиала расположились коворкинг-центр, офисные помещения для резидентов и стартаперов, учебная аудитория, комнаты робототехники, киберспорта, зал для встреч и другие.
Следует отметить, что в Навоийской области ведется плодотворная работа в рамках направления ИКТ. И созданный в Навоийской области филиал IT Park создаст возможности для повышения интереса у молодежи к информационно-коммуникационным технологиям, для повышения эффективности и масштабов деятельности IT-предпринимательства за счет преференций в этой сфере, станет связующим звеном между бизнесом и производством для претворения в жизнь и стартап-проектов, внедрении разрабатываемых программных продуктов в экономику и другие сферы.
Филиал IT Park будет сотрудничать с юридическими лицами, осуществляющими деятельность в сфере ИКТ, высшими учебными заведениями, специализированной школой по углубленному изучению информатики и информационных технологий, организуемой в общеобразовательной школе №8 в городе Навои.
Также при филиале будут функционировать учебные центры, создаваемые в каждом городе и районах области. В настоящее время в городах и районах Навоийского региона создано 8 таких центров. К концу года будет открыто еще 3 Учебных центра цифровых технологий. Данные центры будут осуществлять свою деятельность в направлениях информационно-коммуникационных технологий, робототехники, киберспорта.