• 7-may Aloqachilar kuni munosabati bilan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan amalga oshirilgan keng koʻlamli yangilanish va islohotlar, ularning natijalari toʻgʻrisida brifing
07.05.2021
Bugun Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida Аxborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Axborot xizmati rahbari Sh. Axmatov ishtirokida brifing boʻlib oʻtdi.
Mazkur brifingda  7- may Aloqachilar kuni munosabati bilan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan amalga oshirilgan keng koʻlamli yangilanish va islohotlar, ularning natijalari toʻgʻrisida so’z yuritildi.
Har birimizning xonadonimizga kirib borgan, kundalik hayotimizning ajralmas qismiga aylanib ulgurgan axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini yana-da rivojlantirish, sohaning yuqori darajada yuksalishi hamda ravnaqi yoʻlida faoliyat olib borayotgan, yurtimizda raqamli iqtisodiyot rivojiga oʻzining salmoqli hissasini qoʻshib kelayotgan aloqa sohasi xodimlarini ushbu kasb bayrami bilan Vazirlik jamoasi nomidan samimiy tabriklaymiz!
Hurmatli Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev taʼkidlaganlaridek, iqtisodiyotimiz barqarorligi, har bir sohaning sifati va samaradorligi, aholiga qulayliklar yaratish axborot texnologiyalari bilan bogʻliq.
Shu oʻrinda sohada keyingi vaqtda amalga oshirilayotgan va erishilgan yutuqlarga toʻxtalib oʻtsam.
2011-yilda operator va provayderlarga xalqaro paketli kommutatsiya markazi (XPKM) orqali taqdim etiladigan 1 Megabit/s tezlikdagi kanal narxi 939 816 soʻmni tashkil qilgan boʻlsa, 2016-yil ushbu koʻrsatkich 295 030 soʻm boʻlgan. Oxirgi yillarda amalga oshirilayotgan keng qamrovli va samarali islohotlar natijasiga koʻra 2021 yil 1 maydan operator va provayderlarga xalqaro paketli kommutatsiya markazi (XPKM) orqali taqdim etiladigan 1 Megabit/s tezlikdagi kanal narxi keskin arzonlashtirildi va hozirgi kunda ushbu xizmat narxi 32 000 soʻm qilib belgilandi.
Ushbu narx 2021 yil boshidan 1 may kunigacha 30 foizga pasaydi.
Olib borilayotgan ushbu samarali ishlarni xalqaro portallar ham eʼtirof etmoqda. Misol uchun, Britaniyaning Cable.co.uk portali dunyodagi mobil internet narxlari toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni eʼlon qildi. Unga koʻra Oʻzbekiston 230 mamlakat orasida 21-oʻrinni egalladi. Bir yil davomida mamlakatimiz koʻrsatkichlarini 33 pogʻonaga koʻtardi.
Internet xizmatlarining sifati va yuqori tezligini taʼminlashga xizmat qiluvchi optik tolali tarmoqning uzunligi 2011-yilda respublika miqyosida 12,6 ming kmga teng boʻlgan. 2016 yilda tarmoqning uzunligi 22,2 ming kmni tashkil qilgan boʻlsa, olib borilgan islohotlarning samarali natijasida 2020 yilda optik tolali tarmoqlarning umumiy uzunligi 68,6 ming kilometrni tashkil etdi, 2021 yilda birinchi chorakda esa 81,7 ming kilometrga yetkazildi. Joriy yil oxiriga qadar esa ushbu koʻrsatkichni 118,6 ming kilometrgacha yetkazilishi rejalashtirilgan.
Ushbu optik tolali tarmoqlarning qurilishi natijasida butun mamlakat boʻylab 9 627 ta xalq taʼlimi obyektlari, 5 625 ta maktabgacha taʼlim muassasalari, 3 401 ta sogʻliqni saqlash obyektlari sifatli va tezkor Internet aloqasiga ulanish imkoniyatiga ega boʻldi.
2020 yilda Respublika boʻyicha 31,7 mingdan ortiq mobil aloqa baza stansiyalari mavjud boʻlgan boʻlsa, 2021 yil birinchi chorakda 945 ta baza stansiyalari ishga tushirilib, jami 32,68 mingdan ortiq mobil aloqa baza stansiyalari faoliyat koʻrsatmoqda.
2019-yilda yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali davlat organlari tomonidan koʻrsatiladigan 173 ta xizmat ishga tushirilgan boʻlsa, bu raqam 2020-yilda 218 taga yetkazildi. 2021-yil yakuniga qadar esa ularning sonini 278 taga yetkazish ustida ish olib borilmoqda.
Prezidentimiz tomonidan 2020 yil 6 oktyabrda AKT sohasida oxirgi yutuqlarga asoslangan holda va malakali IT-kadrlar bilan taʼminlash maqsadida taʼlim sohasini takomillashtirish doirasida “Axborot texnologiyalari sohasida taʼlim tizimini yana-da takomillashtirish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularni IT-industriya bilan integratsiya qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” qarori qabul qilindi.
Unga muvofiq, oʻtgan yilda ixtisoslashtirilgan tayanch maktablari tashkil etilib, jihozlangani, tizimdagi korxona va tashkilotlar ularga homiy sifatida biriktirilgani va 10 mlrd. soʻmdan ortiq mablagʻ ajratilgani sohada boshlangan islohotlar qatʼiy, ortga qaytmas ekanligini yana bir bor tasdiqladi. 2021 yilda 82 ta, 2022 yilda 64 ta va 2023 yilda 45 ta ixtisoslashtirilgan maktab tashkil etilishi koʻzda tutilgani ham shundan dalolat beradi.
Yoshlarning AKT yoʻnalishiga qiziqishlarini inobatga olib, TATUda 2020/2021 oʻquv yilida yangi Raqamli iqtisodiyot bakalavr taʼlim yoʻnalishi hamda 8 ta yangi magistratura mutaxassisligi ochildi. Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori bilan mazkur OTM tuzilmasida Oʻzbek-Belarus qoʻshma fakulteti tashkil etilib, 2020/2021 oʻquv yili uchun qoʻshma fakultetga 500 nafar talaba qabul qilindi. Umuman olganda, bugungi kunda, TATU va uning filiallarida jami 15 000 ga yaqin talaba tahsil olmoqda.
2019 yilda Toshkent shahrida Amiti universiteti faoliyatini boshladi. Oʻtgan oʻquv yilida 498 nafar talaba birinchi bosqichni yakunladi. 2020/2021 oʻquv yili uchun kirish imtihonlari toʻliq onlayn shaklda tashkil etilib, mazkur oliy taʼlim muassasasiga 384 nafar talaba qabul qilindi.
Janubiy Koreyaning poytaxtimizdagi Inha universitetida talabalarning umumiy soni 1506 nafarni tashkil etadi. Ularning orasida 420 nafari joriy oʻquv yilida imtihonlardan muvaffaqiyatli oʻtgan abituriyentlardir.
Shu yerda 2021 yil oxirigacha amalga oshirilishi rejalashtirilgan asosiy ishlarga toʻxtalib oʻtsam. Soha korxonalari tomonidan 168,5 mln. dollarlik dasturiy mahsulotlar tayyorlanadi, eksport hajmi 20,0 mln. dollarga oshiriladi.
Telekommunikatsiya tarmogʻini kengaytirish maqsadida joriy yilda 50 ming km. optik tolali aloqa liniyalari qurilib, ularning umumiy uzunligi 118,6 ming km.ga yetkaziladi. Bunda olis qishloq aholi maskanlari va ijtimoiy infratuzilma obyektlariga alohida eʼtibor qaratilib, mavjud barcha ijtimoiy obyektlar (maktablar, maktabgacha taʼlim, xalq taʼlimi, tibbiyot muassasalari, mahalla fuqarolari yigʻinlari)ni tezkor internet tarmogʻiga ulash ishlari yakuniga yetkaziladi.
Ikki mingta qoʻshimcha mobil aloqa baza stansiyasini oʻrnatish orqali ularning umumiy soni 33,7 mingtaga, aholi maskanlarida keng polosali mobil internet qamrovi darajasi 95 foizgacha oshiriladi.
2021 yil yakuniga qadar Nukus, Urganch, Namangan, Qarshi, Termiz va Toshkent shaharlarida ham IT-park filiallari faoliyati yoʻlga qoʻyiladi.
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida talabgorligi yuqori boʻlgan 60 ta elektron davlat xizmatini joriy etish boʻyicha roʻyxati shakllantiriladi va yil yakuniga qadar joriy etilishi taʼminlanadi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Toshkent viloyati filiali tashkil etiladi.
Hududlarda axborot texnologiyalari boʻyicha kadrlar tayyorlaydigan texnikumlar faoliyati yoʻlga qoʻyiladi.
Qolaversa, tumanlar hamda shaharlarda bosqichma-bosqich jami 82 ta umumtaʼlim maktabi negizida informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib oʻqitishga ixtisoslashtirilgan maktablar faoliyati yoʻlga qoʻyiladi.
Pochta aloqasi sohasida tub islohotlarni amalga oshirish, davlat xizmatlarini koʻrsatish jarayonlarida ularning imkoniyatlaridan keng foydalanish, shuningdek, Umumjahon pochta ittifoqining Pochta rivojlanishi indeksi global reytingida mamlakatimizni birinchi 50 talikka kiritish yuzasidan kompleks chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Muxtasar aytganda, maqsadlar katta, asosiysi ularning ijrosini oʻz vaqtida sifatli taʼminlashdir. Binobarin, vazirlik bu borada bor imkoniyatlari va salohiyatini toʻliq ishga soladi.
Soha oldiga belgilab berilgan vazifalarni mas'uliyat bilan bajarayotgan soha xodimlarini oʻz kasb bayramlari bilan yana bir bor Vazirlik jamoasi tabriklaydi! Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi sohada olib borayotgan yaratuvchanlik, bunyodkorlik hamda ezgu ishlaringizda ulkan zafarlar tilaydi.

• Брифинг в связи с празднованием 7 мая - Дня работников связи и посвященный проводимым со стороны Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций широкомасштабным мерам по модернизации и реформированию сферы ИКТ, результатам этой работы
Сегодня, 7 мая в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан состоялся брифинг с участием руководителя пресс-службы Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Ахматова.
В связи с празднованием 7 мая - Дня работников связи была дана подробная информация о проводимых со стороны Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций широкомасштабных мерах по модернизации и реформированию сферы ИКТ, результатах этой работы
Коллектив Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций от всей души поздравляет работников сферы связи с их профессиональным праздником, осуществляющих достойный вклад в развитие сферы информационно-коммуникационных технологий и цифровой экономики в республике.
Как отмечал Президент Шавкат Мирзиёев, экономическое процветание, уровень развития и эффективности любой сферы, создание удобств для населения неразрывно связано с информационными технологиями.
Ҳурматли Президентимиз Шавкат Мирзиёев таъкидлаганларидек, иқтисодиётимиз барқарорлиги, ҳар бир соҳанинг сифати ва самарадорлиги, аҳолига қулайликлар яратиш ахборот технологиялари билан боғлиқ.
В связи с этим хотим отметить достижения в этой сфере за последние годы.
В 2011 году если цена за аренду 1 Мбит/с за международные каналы связи достигала 939 816 сумов, то в 2016 этот показатель уже составлял 295 030 сумов.  В результате широкомасштабных и действенных мер цена за аренду 1 Мбит/с с 1 мая 2021 года уже составляет 32 000 сумов и подешевела еще на 30 процентов по сравнению с началом текушего года.
Общая протяженность оптовоколонных линий связи в 2011 году составляла всего 12,6 тысячи километров. Если в 2016 году общая протяженность сетей составляла 22,2 тысячи километров, то на сегодняшний день этот показатель по итогам 2020 года уже равняется 68,6 тысячи километров, а по итогам первого квартала 2021 года — 81,7 тысячи километра. К концу этого года намеревается довести этот показатель до 118,6 тысячи километров.
В результате  работ по созданию оптоволоконной сети в республике к ней уже подключены 9 627 общеобразовательных школ, 5 625 дошкольных образовательных учреждений и 3 401 объект здравоохранения.
Если в 2020 году по республике было установлено свыше 31,7 тысячи базовых станций мобильной связи, то в первом кваратле 2021 года было введено в строй 945 станций, и сегодня их общее количество составляет 32,68 тысячи единиц.
Если в 2019 году в системе Единого портала интерактивных государственных услуг оказывалось 173 видов госуслуг, то к концу 2020 года этот показатель уже составлял 218. В настоящее время ведется работа по доведению этого показателя до 278 (рост в 1,6 раза).
Было принято постановление Президента от 6 октября 2020 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией».
Согласно ему, в прошлом году были организованы специализированные базовые школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий. К ним был прикреплен ряд предприятий и организаций в качестве спонсоров и выделено 10 миллиардов сумов. В 2021 году намечается организовать 82, в 2022 – 64 и в 2023 году – 45 специализированных IT-школ.
В 2020/2021 учебном году в ТУИТ открылось новое направление бакалавриата — «Цифровая экономика», а также 8 новых направлений магистратуры. Соответствующим постановлением Кабинета Министров в структуре ТУИТ был образован Совместный факультет информационных технологий Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Белорусского государственного университета информатики и радиоэлектроники, куда в 2020/2021 году поступили 500 студентов. На сегодняшний момент в ТУИТ и его филиалах обучается порядка 15 тысяч студентов.
В 2019 году в Ташкенте был открыт филиал Университета Амити – одного из ведущих IT-университетов в мире. В прошлом году 498 студентов успешно окончили первый курс данного университета. Вступительные экзамены на 2020/2021 учебный год состоялись в онлайн-формате, и в вуз было принято 384 студента.
В Университете Инха в Ташкенте общее количество студентов составляет 1 506 человек. Из них – 420 человек, успешно поступившие в этом году.
Теперь обратим внимание на меры, которые предполагается осуществить до конца 2021 года.
Предприятиями сферы ИКТ было произведено программной продукции на сумму в 168,5 миллиона долларов, а их экспорт достиг 20 миллионов долларов.
С целью расширения телекоммуникационной сети в текущем году будет проложено 50 тысяч километров оптоволоконных линий связи, и таким образом их общая протяженность составит 118,6 тысячи километров. Отдельное внимание при этом будет уделяться обеспечению высокоскоростной Интернет-связью социальных объектов — школ, дошкольных образовательных учреждений, объектов здравоохранения и махаллинских сходов граждан, расположенных в отдаленной местности.
Будет установлено дополнительно 2 тысячи новых базовых станций мобильной связи, и таким образом их общее количество будет доведено до 33,7 тысячи. Уровень охвата широкополосным мобильным Интернетом в населенных пунктах будет доведен до 95 процентов.
К концу 2021 года будут открыты филиалы IT Park в Нукусе, Ургенче, Намангане, Карши, Термезе и Ташкенте.
Будет сформирован список 60 наиболее востребованных услуг на Едином портале интерактивных государственных услуг, будет проводиться работа по их внедрению в систему ЕПИГУ.
Будет организован филиал Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в Ташкентской области.
В регионах будут открываться техникумы по подготовке кадров в сфере ИКТ.
Таким образом, в  районах и городах на базе общеобразовательных школ будут поэтапно создаваться 82 школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий.
Будут реализовываться комплексные меры по кардинальному реформированию почтовой сферы, широкому использованию возможностей почтовой отрасли при оказании государственных услуг, а также с целью включения нашей страны в первые 50 позиций Глобального рейтинга индекса почтового развития.
Если говорить вкратце, поставлены серьезные задачи, главное – их своевременная реализация. Исходя из этого, Министерство ИКТ в этом плане приложит все усилия для достижения поставленных целей.