• Qo‘ng‘irot tumanidagi 39-son umumta’lim maktabiga O’zbekiston Respublikasi Prezidenti sovg‘asi - "Spark" avtomobili topshirildi
07.04.2021
Bugun 7-aprel kuni “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida bitiruvchilar salmog‘i yuqori ko‘rsatkichlarni ko‘rsatgan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Qo‘ng‘irot tumanidagi 39-son umumta’lim maktabiga O’zbekiston Respublikasi Prezidenti  sovg‘asi ya’ni “Spark” avtomobili topshirildi.
Mazkur tadbirda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov, Xalq ta’limi vaziri Sh. Shermatov hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi o‘rinbosari O. Davletov ishtirok etishdi.
Davlat rahbari tashabbusi bilan hayotga tatbiq etilib, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Birlashgan Arab Amirliklarining “Dubai Future Foundation” jamg‘armasi tomonidan Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Xalq ta’limi vazirligi bilan hamkorlikda amalga oshirib kelinayotgan “Bir million dasturchi” (One Million Uzbek Coders) loyihasini istiqbol sari tashlangan muhim strategik qadam, deb bemalol aytish mumkin.
Joriy yil mart oyining yakuni holati bo‘yicha respublika miqyosida www.uzbekcoders.uz portali orqali ro‘yxatdan o‘tib “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida ta’lim olayotganlar soni jami 200 ming nafardan ortiqni tashkil etadi. Shu jumladan, ulardan 81 ming nafardan ortig‘i ishtirokchi va 50 ming nafardan ortig‘i bitiruvchi sertifikatini qo‘lga kiritdi.
Hududlar kesimida uzbekcoders.uz portalidan ro‘yxatdan o‘tganlar soni bo‘yicha Navoiy viloyati (36 600 nafar), Qoraqalpog‘iston Respublikasi (27 574 nafar) va Toshkent shahar (25 572 nafar) yetakchilik qilib kelmoqda.
Faoliyat turi bo‘yicha tahlil natijalariga ko‘ra, umumta’lim maktab o‘quvchilari jami loyiha ishtirokchilari orasida 67,2 foiz bilan yetakchi hisoblanadi. Keyingi o‘rinlarda oliy ta’lim muassasalari talabalari 13,1 foiz, ish faoliyati bilan band bo‘lganlar 5,8 foiz, kollej va litsey o‘quvchilari  1,4 foiz va boshqalar 12,5 foiz ni tashkil etadi.
Yosh toifasi bo‘yicha ta’lim oluvchilarning asosiy qismi ya’ni 90% dan ortig‘i 13-34 yoshlar orasidagi o‘quvchilar hissasiga to‘g‘ri keladi (12 yoshdan kichiklar – 2779 (1,3%), 13-17 yosh –108299 (53,1%), 18-24 yosh – 47393 (23,3%), 25-34 yosh – 30522 (15%), 25-44 yosh – 11078 (5,4%), 45-64 yosh – 3740 (1,8%), 65+ yosh – 72).
Alohida ta’kidlash kerakki, bugungi kunda hayotimiz har jihatdan texnika va texnologiyalar bilan bog‘liq. Hozirgi kunda barcha ta’lim dargohlarida iqtidorli yoshlar va o‘quvchilarga ilmiy izlanishlar olib borish, IT sohasini chuqur o‘zlashtirish va dasturlash asoslarini mukammal tarzda o‘rganib borishlari uchun sharoitlar yaratilgan. Bu esa, kelajak avlodning axborot texnologiyalari sohasidagi savodxonligini yanada oshishi uchun xizmat qiladi.

• Школе №39 Кунградского района вручили подарок Президента Республики Узбекистан - автомобиль "Спарк"
07.04.2021
Сегодня, 7 апреля школе №39 Кунградского района Республики Каракалпакстан был вручен поощрительный подарок Президента Республики Узбекистан - автомобиль "Спарк" за высокие результаты в деле подготовки выпускников в рамках проекта «Один миллион программистов».
В мероприятии приняли участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков, Министр народного образования Ш. Шерматов и заместитель председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан О. Давлетов.
По состоянию на конец марта текущего года число зарегистрировавшихся на портале www.uzbekcoders.uz и проходящих обучение в рамках проекта превысило 200 тысяч человек. Из них более 81 тысячи приняли участие и более 50 тысячи получили сертификаты об окончании курсов.
В разрезе регионов число из числа зарегистрированных участников лидирующие позиции занимают Навоийская область (36 000 участников), Республика Каракалпакстан (27 574 участника) и город Ташкент (25 572 участника).
Исходя из проведенного анализа по виду деятельности участников проекта подавляющее большинство составляют учащиеся общеобразовательных школ - 67,2 процента. За ними следуют студенты высших учебных заведений - 13,1 процента, работники – 5,8 процента, учащиеся колледжей и лицеев – 1,4 процента и другие – 12,5 процента.
В разрезе возрастного состава участников основной контингент (более 90%) составляет молодежь в возрасте 13-34 лет. Возрастной состав выглядит следующим образом: младше 12-летнего возраста – 2 779 участников (1,3%), 13-17 лет – 108 299 участников (53,1%), 18-24 года – 47 393 участника (23,3%), 25-34 года – 30 522 участника (15%), 25-44 лет – 11 078 участников (5,4%), 45-64 года (3 740 участников (1,8%), старше 65 лет – 72 участника.
Сегодня наша жизнь неразрывно связана с техникой и технологиями. В настоящее время во всех учебных заведениях созданы все условия научно-исследовательской работы молодежью, глубокого изучения IT-сферы и основ программирования. Это, в свою очередь, играет важную роль в повышении грамотности подрастающего поколения в сфере информационно-коммуникационных технологий.