O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlisga yo‘llagan murojaatnomasida 2021 yilning oxiriga qadar elektron davlat xizmatlarini 60 taga ko‘paytirib, ular sonini 300 taga, masofaviy xizmatlar ulushini esa kamida 60 foizga yetkazish zarurligini ta’kidlagandi.
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan tayyorlangan loyihada 2021 yilda talabgorligi yuqori bo‘lgan 60 ta davlat xizmatini Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida (my.gov.uz) joriy qilish ko‘zda tutilgan.
Mazkur dastur loyihasi keng jamoatchilik muhokamasidan o‘tdi va O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri tomonidan tasdiqlandi.
Dasturga ko‘ra, davlat boshqaruvi organlari, vazirlik va idoralar tomonidan an’anaviy tarzda yoki boshqa manbalar orqali elektron ko‘rsatilayotgan talabgorligi yuqori bo‘lgan davlat xizmatlarini Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yish belgilangan.
Yil davomida jami 60 ta yangi xizmatlar ishga tushiriladi. Bugungi pandemiya sharoitida talabgir xizmatlarning onlayn shaklda, qulay tarzda taqdim etilishi aholiga nafaqat yengillik beradi, balki ularning idorama-idora yurib, kasallikka chalinishi ehtimolining ham oldini oladi.
Ro‘yxatga:
• Fuqarolikka qabul qilish uchun ariza yuborish;
• Avtomobilni texnik ko‘rikdan o‘tkazish uchun onlayn to‘lovlarini amalga oshirish;
• Respublikadan chiqishga cheklovlar mavjudligini tekshirish;
• Ish daromadlari to‘g‘risida ma’lumotnoma olish;
• Shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvarag‘i holati haqida ma’lumot olish;
• Oliy o‘quv yurtlariga hujjatlarni qabul qilish;
• Avtotransport vositalarini onlayn ro‘yxatdan o‘tkazish;
• Avtotransport vositasini davlat raqami va texnik pasportini o‘zgartirish uchun ariza yuborish;
• Oliy ta’lim muassasalarining magistraturasiga o‘qishga kirish uchun hujjatlarini topshirish;
• Mehnat daftarchasidan ko‘chirma olish;
• Saylov uchastkasini aniqlash yoki o‘zgartirish hamda shu kabi dolzarb va talabgir xizmatlar kiritilgan.
Ushbu dasturda davlat xizmatlarini to‘liq masofadan ko‘rsatish bo‘yicha jarayonlarni avtomatlashtirish va xizmat ko‘rsatish bosqichlarini maksimal darajada optimallashtirish maqsad qilingan.

• Единый портал: утвержден список 60 видов новых электронных госуслуг, запускаемых в 2021 году
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 декабря 2020 года в своем Послании Олий Мажлису отметил, что к концу 2021 года необходимо увеличить количество видов государственных электронных услуг на 60, доведя их до 300, а долю дистанционных услуг – не менее чем до 60 процентов.
Документ, подготовленный Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, предполагает внедрение в 2021 году 60 востребованных среди населения государственных услуг в систему Единого портала интерактивных государственных услуг (my.gov.uz).
Проект программы был широко обсужден общественностью и одобрен Премьер-министром Республики Узбекистан.
В соответствии с программой, предусмотрено предоставление востребованных государственных услуг, оказываемых органами государственного управления, министерствами и ведомствами в традиционной или электронной форме, через Единый портал интерактивных государственных услуг.
Всего в течение года будет запущено 60 новых видов услуг. В условиях сегодняшней пандемии предоставление востребованных услуг в режиме онлайн не только облегчит жизнь населения, но и предотвратит вероятность заражения инфекциями, переходя из офиса в офис.
В список входят такие востребованные виды услуг, как:
• Подача заявления по вопросам гражданства;
• Осуществление онлайн-оплаты за технический осмотр автомобиля;
• Проверка ограничений на выезд за пределы республики;
• Получение справки о доходах;
• Получение информации о состоянии накоплений на индивидуальном пенсионном счете;
• Прием документов в высшие учебные заведения;
• Онлайн-регистрация автотранспортных средств;
• Подача заявления на смену государственного номера и технического паспорта автотранспортного средства;
• Подача документов на поступление в магистратуру в высшее учебное заведение;
• Получение копии трудовой книжки;
• Определение и смена избирательного участка
Программа направлена ​​на автоматизацию процесса полного удаленного предоставления госуслуг и максимальную оптимизацию этапов обслуживания.