• Toshkent shahridagi Inha universitetida o‘quv jarayon onlayn tizimda davom etmoqda
Hozirda ushbu talabaning ahvoli yaxshi bo‘lganligi sababli tibbiyot muassasalarida emas, uy sharoitida tibbiyot xodimlari nazoratida davolanmoqda. Talabaning holati yaxshi va o‘z uyida masofadan turib darslarda ishtirok etmoqda.
Shundan kelib chiqib ma’lum qilamizki, Toshkent shahridagi Inha universiteti karantinga yopilgani yo‘q. Ehtiyot chorasi sifatida, Universitetda talabalarning faqat bitta guruhda emas fanlar kesimida turli guruhlarda ta’lim olishlari hisobga olinib, universitetda akademik jarayon to‘la onlayn tizimga o‘tkazildi. Bu davrda hamma talabalar masofadan turib darslarda qatnashishni davom ettiradi. Universitet to‘la yopilganligi to‘g‘risidagi ma’lumot hech qanday asosga ega emas.
Professor-o‘qituvchilar universitetda zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan auditoriyalarda masofadan interfaol shaklda o‘z mashg‘ulotlarini davom ettirmoqda.
Ma’lumot uchun aytish joizki, bugungi kunda Universitetda akademik jarayon to‘la onlayn tizimga o‘tkazilib o‘qitilishi o‘z samarasini ko‘rsatgan. Birgina misol qilib aytishimiz mumkinki, Toshkent shahridagi Inha universiteti 4 kurs “Logistika” yo‘nalishi talabalari Janubiy Koreyadagi Inha universiteti tomonidan masofadan onlayn tartibda o‘qitilmoqda.
Universitet oxirgi bir yarim yil davomida Janubiy Koreyadagi Inha universiteti bilan hamkorlikda masofadan ta’lim berilishi sifatining an’anaviy ta’lim berish tizimi sifati darajasiga ko‘tarish bo‘yicha tizimli ishlarni amalga oshirmoqda. O‘zbekistonda birinchilardan bo‘lib 2020-2021 o‘quv yiliga talabalarni universitetga qabul qilish jarayoni onlayn formatda masofadan amalga oshirildi. Abituriyentlar mamlakatimizning turli hududlaridan Janubiy Koryadagi Inha universitetiti professorlari tomonidan tashkil etilgan imtihonlarda o‘z bilimlarini sinab ko‘rib, ulardan munosiblari Toshkent shahridagi Inha universiteti talabasi bo‘lishdi.
Toshkent shahridagi Inha universitetida onlayn ta’lim berish tizimining yuqori darajada ta’minlab bera oladigan maxsus platformaning yaratilishi talabalarga masofadan ta’lim berishning yuqori sifatda amalga oshirilishini ta’minlab bermoqda. Shu bilan birga bu platforma orqali boshqa yo‘nalishlarda ham natijaga yo‘naltirilgan ishlar olib borilmoqda. Xususan, Universitet tomonidan 2020 yilning noyabr oyidan 2021 yilning fevral oyigacha bo‘lgan davrda O‘zbekiston Respublikasining barcha hududlarida faoliyat olib borayotgan umumta’lim maktablarining “Informatika va axborot texnologiyalari” fani o‘qituvchilari uchun masofadan onlayn tarzda maxsus kurslardan darslar tashkil etilib, ularning bilimlari baholandi.
Bugun universitetda talabalarning onlayn tizimda yoki oflayn tizimda o‘qitilishida farq kuzatilmaydi ta’lim sifati saqlanib qoladi.

• Учебный процесс в университете Инха в Ташкенте продолжается в онлайн режиме
В СМИ распространилась ложная информация, что Университет Инха в Ташкенте закрыт на карантин на две недели в связи с тем, что у одного из студентов диагностировали коронавирус. Во избежание продолжения распространения ложной информации, университет поясняет, что на самом деле, 20 марта текущего года стало известно, что тест на COVID-2019 студента второго курса университета Инха в Ташкенте, оказался положительным.
В настоящее время студент проходит необходимое лечениедома под наблюдением медперсонала, а не в медицинских учреждениях, так как его состояние оценивается какхорошее. Студент находится в хорошем состоянии и посещает занятия дистанционно из дома.
Исходя из вышесказанного, заявляем, что университет Инхав Ташкенте не находится на карантине. В качестве меры предосторожности учебный процесс в университете былполностью переведен в онлайн режим, учитывая, что студенты в университете учатся в разных группах по дисциплинам, а не только в одной группе. В течение этого периода все студенты будут продолжать посещать занятия удаленно. Информация о том, что вуз полностью закрыт, не имеет под собой никаких оснований.
Профессора и преподаватели продолжают занятия в университете в дистанционно интерактивных форматах в аудиториях, оснащенных современными технологиями.
Следует отметить, что сегодня перевод учебного процесса вуниверситете на онлайн-систему показал свою эффективность. Одним из примеров является университет Инха в Ташкенте, где студенты 4-го курса, специализирующиеся на логистике, обучаются дистанционно онлайн в Университете Инха в Южной Корее.
В течение последних полутора лет университет систематически работал с университетом Инха в Южной Корее, чтобы поднять качество дистанционного образования до уровня традиционной системы обучения. Впервые в Узбекистане процесс приема студентов в университет на 2020-2021 учебный год был проведён дистанционно в онлайн-формате. Абитуриенты проверяли свои знания на экзаменах, организованных профессорами Университета Инха в Южной Корее из разных регионов страны, и наиболее достойные из них стали студентами Университета Инха в Ташкенте.
Создание специальной платформы в университете Инха в Ташкенте, которая может обеспечить высокий уровень онлайн-образования, обеспечивает высокое качество дистанционного обучения для студентов. В то же время через эту платформу ведется ориентированная на результат работа в других областях. В частности, с ноября 2020 года по февраль 2021 года Университет организовал онлайн-курсы дистанционного обучения для учителей направления «Информатика и информационные технологии» в общеобразовательных школах, действующих во всех регионах Республики Узбекистан, и оценил их знания.
Сегодня нет разницы в качестве образования в университете, независимо от того, обучаются ли студенты онлайн или офлайн. Качество и эффективность образования одинаково сохраняются при обеих формах обучения.
В настоящее время планируется сдача промежуточных экзаменов традиционным способом с явкой студентов в университет.