• Navoiy viloyatida yana ikkita Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi
Jumladan, Navoiy viloyatining eng olis va cho‘l hududlari bo‘lgan, Zarafshon shahri va Uchquduq tumanlarida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari ham ochildi. Bugungi kunda Navoiy viloyatining 7 ta tuman va shaharlarda o‘quv markazlar faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
Markazlarning ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Navoiy viloyati hududiy boshqarmasi hamda mahalliy hokimliklar rahbar va xodimlari, tuman yoshlari va keng jamoatchilik vakillari ishirok etdi.
Mazkur “Raqamli texnologiyalar o‘quv markaz”lari Zarafshon shahridagi “Yoshlik” MFY hududida hamda Uchquduq tumani pochta aloqasi bo‘limining binolarida joylashgan bo‘lib, zarur texnologik vositalar, yuqori tezlikdagi internet bilan ta’minlangan.
Tashkil etilgan markazlarda hudud yoshlari uchun kompyuterdan samarali foydalanishdasturlash asoslari, kompyuter grafikasi va dizaynrobototexnikaveb dizayn asoslari, veb va mobil ilovalarni yaratish kabi ixtisoslashgan o‘quv kurslari hamda davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari xodimlari uchun axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan samarali foydalanish bo‘yicha o‘z bilim, malakalarini oshirib boradilar.
Ushbu markazlarning har birida yiliga 1000 nafardan ortiq yoshlarimizga va “temir daftar”ga kiritilgan xotin-qizlarga axborot kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishlarida zamonaviy bilimlar berilishi ko‘zda tutilgan.

• В Навоийской области открылось еще два Учебных центра цифровых технологий
В частности, Учебные центры цифровых технологий также открываются в удаленных регионах нашей страны. В частности, они были открыты в городе Зарафшан и Учкудукском районе Навоийской области. В настоящее время в городах и районах данного региона уже действуют 7 таких учебных центров.
В церемонии открытия учебных центров принимали участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Навоийской области, местных хокимиятов, местная молодежь, а также представители широкой общественности.
Данные центры, организованные на территории махалллинского комитета «Ёшлик» в городе Зарафшан и в здании почтового отдела Учкудукского района, оснащены необходимым технологическим оборудованием, а также высокоскоростным интернетом.
В данных учебных центрах будут организованы специализированные курсы для молодежи по повышению компьютерной грамотности, основам программирования, компьютерной графики и дизайна, робототехники, веб-дизайна, созданию веб- и мобильных приложений, а также курсы по повышению квалификации работников органов государственного и хозяйственного управления в сфере ИКТ.
В учебных центрах намечается каждый год обучать более тысячи молодых людей, а также девушек и женщин, включенных в «железную тетрадь».