13-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining tegishli farmoyishiga asosan butun mamlakat bo‘ylab “Obod va korkam mahallam” umumxalq obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish xayriya hashari o‘tkazildi. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi xodimlari mazkur tadbirda faol ishtirok etdilar.
Ta’kidlash lozimki, mamlakatimiz bo‘ylab keng quloch yoygan ushbu yirik aksiya “Navro‘z” umumxalq bayramini munosib nishonlashga tayyorgarlik ko‘rish, hududlarning epidemiologik osoyishtaligini saqlash, sog‘lom turmush tarzi va sanitariya-gigiyenik madaniyatni targ‘ib etgan holda aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash, shuningdek mahallalar, aholi turar joylarini obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish hamda “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili” Davlat dasturida nazarda tutilgan vazifalarni amalga oshirish maqsadida tashkil etilgan.
Xayriya hasharini o‘tkazish doirasida Vazirlik  hududi obodonlashtirildi, yo'lak va ariqlar chiqindi va shox-shabbalardan tozalanib, tartibga keltirildi. Vazirlikning barcha tarkibiy tuzilmalari va hududiy boshqarmalari xodimlari hasharda faol ishtirok etdilar.

• Сотрудники Министерства ИКТ приняли активное участие во всенародном благотворительном хашаре
13 марта в соответствии с Распоряжением Кабинета Министров Республики Узбекистан по всей республике прошел всенародный благотворительный хашар благоустройства и озеленения “Обод  ва кўркам маҳаллам”. Сотрудники Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций приняли активное участие в хашаре.
Следует отметить, что данная масштабная акция проводилась с целью достойной подготовки к празднованию всенародного праздника “Навруз”, сохранения эпидемиологического благополучия в регионах, поддержки социально уязвимых слоев населения путем пропаганды здорового образа жизни и культуры санитарии и гигиены, благоустройства и озеленения махаллей, жилых массивов, а также реализации задач, определённых в Государственной программе в Год развития науки, просвещения и цифровой экономики.
Cотрудниками Министерства была проведена благоустроительная работа вокруг территории ведомства: очищены тротуары и арыки, приведены в порядок насаждения и зеленые зоны. Все сотрудники отделов и управлений Министерства приняли активное участие в хашаре.
Проводимый с целью озеленения и благоустройства хашар является также прекрасной возможностью сформировать чувство единения, солидарности и дружбы в коллективе.