• Navoiy shahrida ixtisoslashtirilgan IT maktabining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
30-yanvar kuni Navoiy shahridagi 8-son umumta’lim maktabi negizida informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan tayanch maktabning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ochilish marosimida  Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri o‘rinbosari J.Maxsudov,  Xalq ta’limi vazirligi, mahalliy hokimiyat organlari hamda biriktirilgan homiy korxona va tashkilotlari rahbarlari ishtirok etdilar.
Maktabda zamonaviy informatika va robototexnika xonalari, raqamli kutubxona tashkil qilindi. Xonalar zamonaviy kompyuter texnikalari, interaktiv sensorli doskalar, 3D printer va arduino qurilmalari bilan ta’minlandi.
Ilm maskanida bu kabi imkoniyatlar o‘quvchilarning “Bir million dasturchisi” yirik loyihasida ishtirok etib, dasturlash yo‘nalishida ham o‘z bilim va iqtidorlarini namoyish etishlarida muhim omil bo‘lib xizmat qilishi shubhasiz.
Joriy yilda davlat test markazi tomonidan tanlov asosida mazkur ilm maskanining informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan 2 ta sinfiga 60 nafar o‘quvchilar tanlov asosida qabul qilindi.

• В городе Навои прошла церемония открытия специализированной школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий
30.01.2021
30 января в городе Навои на базе общеобразовательной школы №8 прошла церемония открытия специализированной школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий.
В церемонии открытия приняли участие заместитель Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Ж. Махсудов, руководители Министерства народного образования, местных органов власти, а также привлеченных предприятий и организаций.
В школе организованы современные аудитории информатики и робототехники, цифровая библиотека. Аудитории оснащены современной компьютерной техникой, интерактивными сенсорными досками, 3D-принтером и аппаратно-программными средствами ардуино.
Созданные условия, несомненно, станут важным фактором в деле повышения знаний и улучшения навыков у молодежи в сфере программирования в рамках мегапроекта «Один миллион программистов».
В текущем году на основе вступительных испытаний в два класса спецшколы на конкурсной основе поступило 60 учеников.