• Guliston shahrida informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab ochildi
Bugun, 29-yanvar kuni Guliston shahridagi 1-son xorijiy tillarga ixtisoslashtirilgan maktab-internatiga informatika va axborot texnologiyalari fanini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab maqomi berildi.
Ushbu ta’lim muassasasining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining o‘rinbosari Q. Yuldashev, Xalq ta’limi vazirligi xuzuridagi “Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi” bosh direktori A. Haydarov hamda Sirdaryo viloyati hokimining o‘rinbosari O. Nosirovlar ishtirok etdilar.
Ishtirokchilar va mehmonlar ilm maskanida yaratilgan shart-sharoitlar va imkoniyatlar bilan yaqindan tanishdilar.
Eng zamonaviy axborot kommunikatsiya texnologiyalari bilan jihozlangan va yuqori tezlikdagi internet tarmog‘iga ulangan sinf xonalari, robototexnika xonasi, raqamli kutubxona, faollar zalida o‘quvchilarga informatika va axborot texnologiyalari fanini chuqur o‘zlashtirish uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan.
Ilm maskanidagi bu kabi imkoniyatlar ixtisoslashtirilgan maktabning samarali faoliyat yuritishida, o‘quvchilarning “Bir million o‘zbek dasturchisi” loyihasida ishtirok etib, dasturlash yo‘nalishida ham o‘z bilim va iqtidorlarini namoyish etishlarida muhim omil bo‘lib xizmat qilishi, shubhasiz.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish, Xalq ta’limi vazirliklari, hamda Davlat test markazi hamkorligida tasdiqlangan qabul kvotalari asosida qishki ta’til kunlarida maktabga iqtidorli o‘quvchilarni saralab olish bo‘yicha tanlov o‘tkazilgan edi.
Tanlov asosida mazkur ilm maskaniga informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan 1 ta sinfda 33 nafar o‘quvchi qabul qilindi.
Tantanada saralash tanlovlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan iqtidorli o‘quvchilarga, shuningdek, “Bir million o‘zbek dasturchisi” loyihasida faol ishtirok etgan o‘qituvchi va o‘quvchilarga maxsus sertifikatlar topshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 6 oktyabrdagi PQ-4851-sonli “Axborot texnologiyalari sohasida ta’lim tizimini yanada takomillashtirish,ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va IT-industriya bilan integratsiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida 2020-2024 yillar mobaynida har bir tuman shaharlarda bittadan informatika va axborot texnologiyalari fanini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktablarni tashkil etish rejalashtirilgan.

• В городе Гулистан открылась специализированная школа с углубленным изучением информатики и информационных технологий
Сегодня, 29 января специализированная школа-интернат по иностранным языкам №1, расположенная в городе Гулистан, получила статус специализированной школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий.
В церемонии открытия приняли участие заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций К. Юлдашев, а также генеральный директор Центра инноваций, технологий и стратегий при Министерстве народного образования А. Хайдаров и заместитель хакима Сырдарьинской области О. Носиров.
Участники и гости ознакомились с условиями и возможностями, созданными в данном учебном заведении.
Классные аудитории оснащены передовыми информационно-коммуникационными технологиями и подключены к высокоскоростному интернету. В аудитории робототехники, цифровой библиотеке для учеников созданы все возможности для углубленного изучения предметов информатики и информационных технологий.
Несомненно, что созданные в специализированной школе условия станут значимым фактором в организации эффективного обучения, демонстрации учениками своих знаний и возможностей в программировании в рамках участия в мегапроекте «Один миллион программистов».
В дни зимних каникул был проведен конкурсный отбор учеников на основе квоты, утвержденной Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерством народного образования и Государственным тестовым центром.
На основе конкурсного отбора в класс, специализирующийся на обучении информатики и информационным технологий, было принято 33 учеников.
На мероприятии ученикам, успешно прошедшим конкурсный отбор, а также учителям и ученикам, проявившим высокую активность в участии в мегапроекте «Один миллион программистов», были вручены специальные сертификаты.
С целью обеспечения исполнения постановления Президента от 6 октября 2020 года №ПП-4851 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией» в течение 2020-2024 годов в каждом районе и городе республики запланировано организовать специализированные школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий.