Davlatimiz rahbariyati tomonidan yoshlarga alohida e’tibor qaratilmoqda. Prezident o‘z ma’ruzalarida ta’kidlaganidek, iqtisodiyotni tubdan takomillashtirish eng muhim omillaridan biri axborot-texnologiya va raqamli texnologiyalardir. Shuning uchun kelajagimiz bevosita AKT va ularga tayangan mutahassislar bilan bevosita bog‘liq.
2021-yil yurtimizda Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili deb e’lon qilingan. Shu tarzda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan 2021-yilda ham iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va yuqori malakali kadrlarni tayyorlash ishlari izchil davom ettiriladi.
AKT sohasida oxirgi yutuqlarga asoslangan holda va malakali IT kadrlarga yuqori bo‘lgan talabni qondirish maqsadida ta’lim sohasini takomillashtirish doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Axborot texnologiyalari sohasida ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularni IT-industriya bilan integratsiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Shu qaror asosida, respublika tuman (shahar)larida mavjud umumta’lim maktablari negizida informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktablar bosqichma-bosqich tashkil etiladi. Shunga ko‘ra, 2020-yilda mazkur yo‘nalishda 14 ta tayanch maktablar ochildi, 2021-2023 yillarda esa respublika bo‘yicha jami 205 ta ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etilishi belgilangan.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish, Xalq ta’limi vazirliklari, hamda Davlat test markazi hamkorligida tasdiqlangan qabul kvotalari asosida qishki ta’til kunlarida ixtisoslashtirilgan maktablarga iqtidorli o‘quvchilarni saralab olish bo‘yicha tanlov o‘tkazilgan edi.
Shuningdek, 20-yanvar kuni kuni Buxoro shahridagi 7-ixtisoslashtirilgan davlat umumta’lim maktabiga informatika va axborot texnologiyalari fanini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab maqomi berildi. Eng zamonaviy axborot kommunikatsiya texnologiyalari bilan jihozlangan va yuqori tezlikdagi internet tarmog‘iga ulangan sinf xonalari, robototexnika xonasi, raqamli kutubxona, faollar zalida o‘quvchilarga informatika va axborot texnologiyalari fanini chuqur o‘zlashtirish uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan. Tanlov asosida mazkur ilm maskaniga informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan 1 ta sinfda 30 nafar o‘quvchi qabul qilindi.
Keng qo‘lamli ishlarni olib borishda, shubhasiz, yuqori malakali kadrlarga talab oshib kelmoqda. Shundan kelib chiqib bosqichma-bosqich o‘qituvhilarni zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyarga o‘qitish va IT sertifikatlarga ega bo‘lgan o‘qituvchilarning sonini ko‘paytirish maqsad qo‘yilgan. Jumladan, IT sertifikatlarga ega bo‘lgan o‘qituvchilarning sonini 2021-yilda 250 taga2022-yilda 350 tagacha va 2023-yilda esa 450 tagacha ko‘payitirilishi belgilangan.
Shu bilan birga Respublika miqyosida IT mutahassislarni keng tayyorlash ishlari ham faol ravishda amalga oshirilmoqda. Xususan, Prezident tomonidan ilgari surilgan 5ta tashabbusning uchinchi yo‘nalishi – aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etish bo‘yicha respublika bo‘yilab Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil qilinmoqda, va hozirgi kunda ularning soni 108 ga yetdi. Mazkur o‘quv markazlarda mahalliy yoshlar uchun AKT asoslarini o‘rgatish hamda IT mutahassislarning malakasini oshirish uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Ular zamonaviy kompyuter jihozlari va Internet aloqa bilan ta’minlangan. Mahalliy yoshlarni AKT asoslariga samarali o‘rgatish va zamonaviy bilim berish maqsadida qator dolzarb yo‘nalishlari bo‘yicha 19 ta ta’lim dasturlari ishlab chiqilgan, jumladan, dasturlash, kompyuter grafikasi, robototexnika asoslari, mobil va veb ilovalarni ishlab chiqarish va boshqalar.
IT mutahassislarni keng tayyorlash loyihalar qatorida “Bir million dasturchi” (One Million Uzbek Coders) muhim o‘rin tutadi. Mazkur yirik loyiha O‘zbekistonda 2019-yil noyabr oyida ishga tushirilib, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan Qo‘shma Arab Amirliklarining “Dubai Future Foundation” jamg‘armasi ko‘magida va IT Park qoshidagi IT Akademiyasi, Toshkent shahridagi Inha universiteti va Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Axborot-texnologiya fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab bilan hamkorligida amalga oshirilmoqda.
Loyiha doirasida dasturlashni masofaviy ravishda o‘rgatish uchun www.uzbekcoders.uz portal hamda o‘zbek tilidagi Udacity.com xalqaro ta’lim platformasi ishga tushirilgan. Birinchi bosqichda loyiha doirasida to‘rtta dolzarb IT yo‘nalishlari bo‘yicha ta’lim berishi yo‘lga qo‘yilgan, ya’ni FrontEndFullStackAndroid dasturlash hamda Ma’lumotlarni tahlil qilish (Data Analysis). Umumiy kurs 120 soatga mo‘ljallangan.
One Million Uzbek Coders dasturining birinchi yili juda sermahsul bo‘ldi. Loyiha 120 mingdan ortiq tinglovchilarni jamlab, ulardan 18 mingtasi muvaffaqiyatli ravishda kurslarni tamomladi. To‘rtta saralash bosqichlari bo‘lib o‘tdi, va ularning natijalari bo‘yicha Udacity Nanodegree dasturi bo‘yicha bepul o‘qishni qo‘lga kiritganlar tanlab olindi. Yaqin ikki yilda “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida 300 ming nafar yoshlar kompyuter dasturlash asoslariga bepul o‘qitiladi.
Hozirgi kunda O‘zbekistonda yoshlarga zamonaviy bilim egallash uchun barcha sharoitlar yaratilayotganligi ijobiy baholasa bo‘ladi. Prezident ta’kidlaganidek, aynan yoshlar zamonaviy bilim va taraqqiyot choʻqqilarini egallab, oʻz amaliy ishlari, gʻayrat-shijoati bilan jonajon Vatanimizga munosib, sadoqatli farzandlar boʻlishini isbotlaydi.

• Предстоит решить немало важных задач в деле подготовки квалифицированных IT-кадров
Руководство нашей страны уделяет приоритетное внимание молодежи. Как неоднократно подчеркивал в своих выступлениях Президент, качественное реформирование экономики может быть ускорено за счет широкого внедрения информационно-коммуникационных и цифровых технологий. Будущее - за ИКТ и специалистами, владеющими ими.
2021-й год у нас в стране был объявлен Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения. В этом контексте Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в 2021 году будет продолжена работа по всемерной поддержке талантливой молодежи и воспитанию высококвалифицированных кадров.
Так, в рамках совершенствования системы образования в соответствии с последними достижениями в ИКТ-сфере и высокой потребностью в квалифицированных IT-кадрах принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией».
В соответствии с данным постановлением, на базе действующих общеобразовательных школ в районах (городах) республики поэтапно создаются специализированные школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий. В 2020 году в республике были созданы 14 базовых школ. А к 2023 году число специализированных школ будет увеличено до 205 единиц.
В дни зимних каникул был проведен конкурсный отбор учеников в специализированные школы на основе квоты, утвержденной Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерством народного образования и Государственным тестовым центром.
Также 20 января в городе Бухара состоялось торжественное открытие очередной специализированной школы в школе №7. Классные аудитории данного учебного заведения оснащены передовыми информационно-коммуникационными технологиями и подключены к высокоскоростному интернету. В аудитории робототехники, цифровой библиотеке для учеников созданы все возможности для углубленного изучения предметов информатики и информационных технологий. На основе конкурсного отбора в класс, специализирующийся на обучении информатики и информационным технологий, было принято 30 учеников.
Реализация таких масштабных мероприятий, несомненно, требует наличия высококвалифицированных педагогических кадров. В этом плане поставлена цель по поэтапному обучению учителей современным информационно-коммуникационным технологиям и тем самым увеличить учителей, получивших IT-сертификаты, до 250 человек в 2021 году350 – к 2022, и до 450 человек – к 2023 году.
Наряду с этим ведется активная работа по широкой подготовке IT-специалистов в масштабах республики. Так, в рамках третьей из пяти важных инициатив, выдвинутых Президентом, — организации эффективного использования населением и молодежью компьютерных технологий и интернета по всей стране создаются Учебные центры цифровых технологий. На сегодняшний день уже действует 108 таких центров, где созданы необходимые условия для обучения местной молодежи основам ИКТ, а также для повышения квалификации IT-специалистов. Они оснащены современной компьютерной техникой и Интернет-связью. Для эффективного обучения региональной молодежи IT-основам, получения ими современных знаний специально разработаны 19 образовательных программ по таким актуальным направлениям, как основы программирования, компьютерная графика, робототехника, создание мобильных и веб-приложений и другие.
В числе самых значимых проектов в рамках широкой подготовки IT-специалистов следует особо отметить мегапроект «Один миллион программистов» (One Million Uzbek Coders). Мегапроект был запущен в Узбекистане в ноябре 2019 года и реализуется Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан при поддержке фонда Dubai Future Foundation (ОАЭ), в сотрудничестве с IT-академией при IT Park, Университетом Инха в Ташкенте и Специализированной школой по углубленному изучению предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
В рамках проекта запущен портал www.uzbekcoders.uz для дистанционного обучения программированию, а также международная образовательная платформа Udacity.com на узбекском языке. На первом этапе проект охватывает четыре самые востребованные на глобальном рынке труда IT-специальности: фронтенд-разработка (FrontEnd), фулстек-разработка (FullStack), Android-разработка и анализ данных (Data Analysis). Общий курс рассчитан на 120 часов обучения.
Первый год действия программы One Million Uzbek Coders был весьма плодотворным. Проект охватил более 120 тысяч слушателей, из которых 18 тысяч успешно окончили учебу. Проведено четыре отборочных тура, по итогам которых определены обладатели  грантов на бесплатное обучение по программе Udacity Nanodegree. В ближайшие два года в рамках проекта «Один миллион программистов» 300 тысяч молодых людей на бесплатной основе будут обучаться азам компьютерного программирования.
Отрадно, что в Узбекистане создаются все условия для освоения современных знаний молодежью. Ведь именно юноши и девушки, как подчеркивал Президент, должны своей практической работой, энергией и смелостью доказать, что они являются достойными сыновьями и дочерьми нашей великой Родины.